Klasik Müziğin Ustaları ve Gençleri Türkiye’nin Direncini Ve Umudunu Bodrum’dan Dünyaya Duyuracak

0
160

9-10 Eylül’de Bodrum Kalesi’nde düzenlenecek “Opus Müzik Festivali”nde, klasik müziğin ustaları ve genç yıldızları sanatseverlerle buluşacak. 9 Eylül’de başarılarıyla Türkiye’yi gururlandıran üç kız çocuğunun İlyun Bürkev, Ayşe Cemre Ağırgöl ve Naz İrem Türkmen’in sahne alacağı festivalde, 10 Eylül’de 120 yıllık Alman Devlet Opera Oda Orkestrası (Berlin Deutsche Oper Kammer Orchestra), Türk orkestra şefi Gürel Aykal tarafından yönetilecek, iki Türk solisti Burak Bilgili ve Burcu Hancı da konserde solist olarak yer alacak. Türkiye’nin direncini ve yaşama tutkusunu sergileyecek festivalin simgesi ise doğanın iyileştiricisi, çevre kahramanı bitki Frenk kaktüsü.

Bodrum, Türkiye’nin dünyaca ünlü klasik müzik sanatçılarına ev sahipliği yapmak için gün sayıyor.

9-10 Eylül’de Bodrum Kalesi’nde düzenlenecek Opus Müzik Festivali, tüm dünyayı ve hayatı sarsan COVID-19 pandemisi döneminde, konserler başta olmak üzere canlı kültürel etkinliklerin ve seyahatlerin durma noktasına geldiği göz önüne alınarak tasarlandı. Festivalin amacı, felâket günlerinden sonra hayatın yeniden başladığını, dünyanın iyileşmekte olduğunu büyük bir kültürel iş birliğiyle göstermek.

İlki düzenlenecek olan bu önemli ve anlamı büyük festivalin sanat yönetmenliğini dünyaca ünlü opera sanatçısı Burak Bilgili, genel koordinatörlüğünü de Ozan Göktan yapıyor.

TÜRKİYE’NİN DİRENCİNİ SANATLA ORTAYA KOYACAK

Konserin Bodrum’da yapılmasının sebebiyse, 2021’de pandeminin yanı sıra, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarının yaşadığı büyük felâketi de atlatarak hayata döndüğünü, ismi uluslararası bir marka olan bu şehirle ifade etme arzusu. Festival, Türkiye’nin direncini, dayanıklılığını ve yaşama tutkusunu sanatla ortaya koymayı amaçlıyor.

120 YILLIK ALMAN ORKESTRASINI TÜRK ŞEF YÖNETECEK

Opus, Türkiye’nin direnciyle birlikte yöneticilik potansiyelini de sanatsal bir kurguyla ortaya koyacak. 120 yıllık Alman Devlet Opera Oda Orkestrası (Berlin Deutsche Oper Kammer Orchestra), Türk orkestra şefi Gürel Aykal tarafından yönetilecek. İki Türk solisti Burcu Hancı (soprano), Burak Bilgili (Bas Baritone) de konserde solist olarak yer alarak kültürel iş birliklerinde Türkiye’nin taşıdığı değerleri, ışığı tüm dünyaya sergileyecek. Konser 10 Eylül saat 20.00’de Bodrum Kalesi’nde gerçekleşecek.

TÜRKİYE’Yİ GURURLANDIRAN GENÇLER SAHNE ALACAK

Festival aynı zamanda dayanıklılığın ve aydınlık geleceğe ulaşmanın en önemli unsurlarından birinin üretken gençler olduğunu ortaya koymayı hedefliyor ve Türkiye’deki genç nüfusun potansiyeline dikkat çekiyor.

Bu doğrultuda 9 Eylül’de başarılarıyla Türkiye’yi gururlandıran üç kız çocuğu da büyük orkestra ile sahne alacak. Sanateseverler Bodrum Kalesi’nde saat 20.00’de, uluslararası başarılarıyla adından söz ettiren, piyanonun genç yıldızları İlyun Bürkev ve Ayşe Cemre Ağırgöl, kemanın dünya sahnelerindeki genç ismi Naz İrem Türkmen ile buluşacak.

Cumhuriyet’in 100. yılında düzenlenecek “Opus Müzik Festivali”, Cumhuriyetin emanetçisi gençlerin ön plana çıkarılmasına da hizmet edecek.

ÇEVRE KAHRAMANI BİTKİ: FRENK KAKTÜSÜ

Festivalin simgesi, Bodrum ve civarında doğal olarak yetişen “Frenk kaktüsü”. Frenk kaktüsü ormanlardan ve bitki örtüsünden yoksun topraklarda bozulmayı azaltmakta kullanıldığı gibi, karbondioksiti içinde toplama yeteneğiyle hava kirliliğinin yoğunlaştığı yerlerde bir “çevre kahramanına” dönüşebileceği uzmanlarca ifade edilen bir bitkidir. Bunun yanı sıra yangınlara dayanıklılığı nedeniyle, ormanlık alanlar arasında, olası ateşi kesecek duvarlar oluşturmak için de kullanılırlar. Tüm bu özellikleriyle Frenk kaktüsü, hem dayanıklılığı hem de dünyaya faydayı, iyileşmeyi, iyileştirmeyi ifade ettiği için festivalin simgesi olmuştur.

musannat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz