Mushaf-ı Şerifler İlk Kez Atatürk Kültür Merkezinde Sergileniyor

0
112

Ciltleri, yazı karakterleri ve süslemeleri ile her biri sanat eseri olan 70’ten fazla el yazması Kur’an-ı Kerim, “Kutsal Risâlet” Yazma Mushaf Sergisi 8 Nisan’da Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) ziyaretçilerle buluştu.

Atatürk Kültür Merkezi, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığına bağlı yazma eser kütüphanelerinde bulunan 70’ten fazla Mushaf-ı Şerif’i “Kutsal Risâlet” Yazma Mushaf Sergisi ile ilk kez sanatseverlerle buluştu. El yazması Kur’an-ı Kerimleri tarihî ve sanatsal özelliklerinin yanı sıra süslemelerinde kullanılan pigmentler, cilt teknikleri ve eski onarımlarına dair görülemeyen özellikler gibi bilgilerle ziyaretçilerine sunan sergi, Kur’an-ı Kerim’i güzel yazma gayretleriyle başlayan hat ve tezhip sanatının gelişimine AKM’de tanıklık etme imkânı sunuyor. 

“Kutsal Risâlet” Yazma Mushaf Sergisi’nde ilk kez ziyaretçi karşısına çıkan ve dönemlerinin yetkin hattat ve nakkaşlarının başyapıtları arasında yer alan Mushaf-ı Şerifler, aynı zamanda İslam sanatının önemli örneklerini oluşturuyor. Osmanlı dönemi sanatçılarının hazırladığı Mushaf-ı Şeriflerin ön planda olduğu “Kutsal Risâlet” sergisi; önemli İslam devletleri arasında yer alan Abbasilerin kûfî hatla yazılmış Mushaflarını, Selçuklu, İlhanlı, Gazneli el yazmalarını ve Safevi, Memlük, Hint ve Mağrib coğrafyalarına ait daha önce hiç sergilenmemiş Mushaf-ı Şerifleri de AKM ziyaretçileriyle buluşturuyor.

“Kutsal Risâlet” Yazma Mushaf Sergisi’nin açılışında konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan Kur’an-ı Kerim’in müjdelendiği andan günümüze kadar insanlığa rehberlik etmenin yanı sıra Türk-İslâm medeniyetinin sanat ve estetik anlayışına da ilham kaynağı olduğuna dikkat çekti. “Hat, tezhip, cilt ve ebru sanatlarıyla bütünleşen el yazması Kur’ân-ı Kerîm nüshaları dünyanın en zengin yazma eser koleksiyonlarına ev sahipliği yapan ülkemizin en nadide sanat şaheserleridir” diyen Demircan konuşmasını “Peygamber Efendimize Kur’ân’ın indirildiği ve kutsal risâlet vazifesinin verildiği mübarek Ramazan ayı boyunca, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığımızın marifetiyle bu kutlu değerleri seyreyleyecek olmak hepimiz için büyük bir mutluluktur.” diye tamamladı.

Mushaflarda hayat bulan yazılı mirasın kültürümüze katkısı büyüktür

Sergi açılışında konuşan Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit ise “Kutsal Risâlet” Yazma Mushaf Sergisi’nin kültürümüzün derinliklerine ayna tutan çok önemli bir hazine olduğunu vurguladı. “Mushaflarda hayat bulan yazılı mirasın kültürümüze katkısı büyüktür. Erken dönem Abbasi Mushaflarından Osmanlı Mushaflarına kadar uzanan geniş bir seçkiyi AKM’de sergileyerek bu eşsiz değeri gelecek nesillere aktarmaktan kıvanç duyuyoruz.” dedi.

Sanatçılarının ustalıklarını gözler önüne seren, hünerli bir el işçiliğinin ürünü olan bu eserler, dönemlerinin hat ve tezhip sanatına ayna tutuyor. “Kutsal Risâlet” Yazma Mushaf Sergisi’nde ilk kez ziyaretçilerle buluşan ve Kur’an-ı Kerim’i güzel yazma gayretleriyle başlayan hat sanatının en güzel örneklerini oluşturan Mushaf-ı Şerifler, AKM ziyaretçilerine İslam sanatının gelişiminin izini sürme ve dönem sanatının ilk tanıkları arasında yer alma imkânı sunacak. 

“Kutsal Risâlet” Yazma Mushaf Sergisi, Hz. Muhammed’e Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetlerinin indirildiği ve kutsal risâlet vazifesinin verildiği Ramazan ayı boyunca, 8 – 29 Nisan 2022 tarihleri arasında Pazartesi günleri hariç 10.00 – 18.00 saatleri arasında AKM Galeri’de ziyaret edilebilirsiniz.

musannat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz