İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, yeni sezonda “İstanbul Klasiklerle Buluşuyor” temasıyla tiyatroseverlerle buluşacak.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen basın toplantısına katılan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, sezon içinde yerli ve yabancı klasikleri seyirciyle buluşturacaklarını, yeni yazarlar ve oyunlarını da repertuvarlarına davet edeceklerini aktardı.

İşsever, Türk tiyatro tarihinde klasikleşmiş oyunların ilk sahnelendiği yerler arasında Şehir Tiyatrolarının önemine dikkati çekerek, “Biz bu misyonumuza aynı titizlikle devam ediyoruz. Geleceğin klasikleşecek eserlerine de yer vermek istiyoruz.” dedi.

Klasikleri seçerken gençleri de düşündüklerinin altını çizen İşsever, “Yeni sezonda ve sonrasında gençlerimizin birbirinden değerli klasik eserleri seyretmesini istiyoruz. Bu eserlerle tanışmanın onlara farklı bir bakış açısı kazandıracağını düşünüyoruz ve biliyoruz. Şehir Tiyatrosu olarak geçmişle gelecek arasında köprü olmayı seçtik bu sene.” ifadelerini kullandı.

İşsever, Şehir Tiyatrolarının William Shakespeare’in unutulmaz bir eseriyle kapılarını açacağını dile getirerek, “Ekim ayında iki prömiyerle başlayacağız. Engin Alkan’ın yönettiği Hamlet ile sezonu açıyoruz ve daha sonra İKSV’nin tiyatro festivalinde Moliere’in 400. yılına armağan olarak “Tartuffe” oyunumuzu izleyiciyle buluşturacağız.” diye konuştu.

Toplantının ardından Şehir Tiyatrolarının yönetmen, yazar ve sanatçıları da sahnede bir araya gelerek fotoğraf çektirdi.

Şehir Tiyatrolarının ekim ayında iki prömiyerle başlayacak yeni sezon repertuvarında “Hamlet”, “Cadı Kazanı”, “Fosforlu Cevriye”, “Bir Halk Düşmanı”, “Godot Geldi”, “Tartuffe”, “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”, “Kuğunun Şarkısı”, “Çingene Boksör”, “Oscar”, “Komik Para”, “Benim Küçük Yıldızım”, “Fındıkkıran” ve “Bir Gece Masalı” oyunları yer alacak.

Gelecek sezon ise “Gypsy”, “Savaş ve Barış”, “Ağrı Dağı Efsanesi”, “Ben Medea Değilim”, “Sivrisinekler”, “Deli İbrahim”, “Gök Kubbe”, “Uçurtmanın Kuyruğu”, “Kış Kraliçesi” ile “Küçük Bir Aile Tatili” oyunlarının sahnelenmesinin planlandığı açıklandı.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz