Contemporary Istanbul 17. edisyonunda dünyanın dört bir yanından uluslararası sanatçıların eserleriyle beraber Çağdaş Asya Sanatı’ndan güncel eserler de sergilenecek. Tayvan kökenli sanatçı Melek Anqi Kocasinan da fuarda eserleri AB Gallery Korea bünyesinde sergilenecek olan Uzak Doğulu sanatçılar arasında yer alacak.

Türkiye’nin önde gelen uluslararası sanat fuarı Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonu, 17-22 Eylül tarihlerinde seçkin uluslararası ve yerli galerilerin katılımıyla tarihi Tersane Istanbul’da gerçekleşecek. Fuarda, Çağdaş Asya Sanatını temsil eden diğer Asyalı sanatçıların eserleriyle birlikte Melek Anqi’nin “Ethereal Sensations / Göksel Duyumsamalar” serisi de AB Gallery Korea Galerisi’nde sergilenecek.

Son yıllarda Asyalı sanatçılar, giderek daha fazla uluslararası varlık göstermekte ve dünya çapında koleksiyonerlerin ilgisini çekmekteler. Modern ve Çağdaş Asya Sanatı’na sadece Asyalı koleksiyonerlerle sınırlı olmayan, Amerika ve Avrupa da dahil olmak üzere artan bir küresel bir talep bulunuyor.


AB Gallery Korea bu sene Contemporary Istanbul’a 11 Uzak Doğulu sanatçının eserleriyle katılıyor. Geçtiğimiz sene Türkiye’de ilk sergisini düzenleyen Tayvan kökenli Türk sanatçı Melek Anqi Kocasinan, AB Gallery ile fuara katılacak olan sanatçılar arasında yer alıyor.

Eserleri en son Haziran ayında New York’ta sergilenen Melek Anqi, “Ethereal Sensations” serisinde bedensel duyumsamaların farkındalığı olan “interosepsiyon” deneyimini ele alıyor. Sanatçının çocukluğunu geçirdiği Asya’nın renkli görsel kültürü, alışılmamış renk kullanımıyla eserlerde etkisini gösteriyor. Sanatçı, Geleneksel Çin manzara resminde görülen kompozisyonları ve izleyicinin hayal gücünü serbest bırakan boş alan kullanımını bu seride çağdaş bir şekilde yorumluyor. Bedensel duyumsamaları boşlukta süzülen parlak, hacimli, yarı sıvı biçimler olarak görselleştiren sanatçı, dünyevi ve sınırlı bir alan olan bedeni ise renkli ve sınırsız bir arka alan olarak kurgulayarak, dünyevi olmayan bir atmosfer yaratıyor.

Çağdaş Asya Sanatı’na İlgi Artıyor
Çağdaş Asya Sanatı’na olan ilgi son yıllarda küresel düzeyde arttı. Bölgede düzenlenen bienal, sergi, sanat fuarları ve ünlü müzayede ve galerilerin Asya şubeleri, Asya bölgesinin uluslararası sanat piyasasındaki görünürlüğünü artırdı. Asya ülkelerinin zengin tarihçeleri ve kültürel birikimleri, farklı ve sofistike eserlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Batı’daki Guggenheim gibi önemli galerilerde Asyalı sanatçıların eserleri giderek daha fazla sergileniyor.

Artprice Çağdaş Sanat Raporu’na göre, 2021’de Çin, Hong Kong ve Taiwan, küresel sanat pazarının yüzde 40’ını oluşturdu. Asya sanat pazarı, hem Asyalı hem de Asyalı olmayan sanatçılar için önemli hale geldi. Son 20 yıldır Asyalı sanatçılara olan ilgi giderek artsa da henüz keşfedilecek, eserleri değer kazanacak pek çok sanatçı bulunmakta. Batı sanat pazarına göre Asya sanat pazarı ekonomik açıdan daha ulaşılabilir durumda olduğu için, koleksiyonerlik için ideal zaman olduğu düşünülüyor. Bu durum Asya sanatına yatırımı koleksiyonerler için daha çekici hale getiriyor ve Çağdaş Asya Sanat pazarını dünyadaki en heyecanlı sanat pazarlarından biri kılıyor.


Batılı koleksiyonerlerin ilgisi dışında, yeni nesil Asyalı koleksiyonerler de özellikle Doğu ve Güneydoğu Asya bölgesi sanatçılarına ilgi göstermekteler. Küresel sanat piyasasında, sadece Asyalı sanatçıların eserlerinin değil, Asyalı koleksiyonerlerin de etkisinin arttığı görülüyor. Bölge ekonomisinin güçlenmesiyle beraber, Asyalı koleksiyonerlerin alım gücü artış gösterdi. Ünlü üç müzayede şirketi Sotheby’s, Christie’s, and Phillips’in 2020 satışlarının üçte birini Asyalı müşteriler oluşturdu. Ayrıca zenginleşen Asyalı ülke koleksiyonerleri, sadece Asya’da değil, küresel trendlere ve odaklanılan sanatçılara da yön vermeye başladı.

Contemporary Istanbul 17. Edisyon’da AB Gallery Korea‘da Yer Alan Uzak Doğulu Sanatçılar:

Becci Kim, Hyunsuk Kim, Jeamin Seung, Siyoung Yang, Sang-Chul Won, Bl.ue Rhee, Kuk-taek Chung, Soon-Kyum Jung, Buyong Hwang, Melek Anqi Kocasinan

musannat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz