Türkiye’nin yetiştirdiği önemli ebru sanatçılarından Feride Dayanç, 29 Temmuz 2022 tarihinde yaşamını yitirdi. Ebru sanatına yıllardır gönül veren Dayanç, bir süredir kanserle mücadele etmekteydi. Cenaze namazı 30 Temmuz Cumartesi Moda Camisinde öğle namazının ardından kılınacak sanatçı; kendisiyle özdeşleşen ince, zarif kuğular ve boynu bükük lalelerle geleneksel sanatlar camiasında kalıcı bir iz bıraktı.

Yağlı boya resim geleneğinden gelen Feride Dayanç, ebru sanatına yirmi beş yılı aşkın süredir katkı sağladı. Yıllarca eğitmenlik yaparak geleneksel sanat dünyasına yeni isimler de kazandıran, aynı zamanda Geleneksel Sanatlar Derneği üyesi olan Dayanç, çağdaş bir yorum getirdiği özgün ve özgür ebrularıyla tanındı. İlk kişisel sergisini 1998 yılında İstanbul Cennet Kültür Merkezinde açan sanatçı eserlerini, bugüne kadar birçok karma ve kişisel sergide sanatseverlerle buluşturdu.

Tekniği geleneksel, teknesi tuval olan Dayanç, ebru sanatını kâğıt üzerinden tekstil ve halı gibi farklı malzemeler üzerine taşımasıyla da fark yarattı. Suyun üzerine çizilen desenler, Dayanç’ın teknesinde renk ve biçimleriyle olağanüstü bir sanat eserine dönüştü. Geleneksel teknik ve malzemelerle üç boyutlu çalışmalara imza atarak büyük çerçeve resimler ortaya koydu. Çağdaş Avrupa resim anlayışındaki eserlerinin bazılarında Osmanlı resim tarihi bakımından minyatüre de göndermelerde bulundu. Büyüleyici ve romantik anlatımlı tablo resimlerine imza atan sanatçının insan ve hayvan figürlerini işlediği ebrularının bazılarında Hint sanatının da etkileri görüldü.

Düşlerini suya resmeden Feride Dayanç’ın ebru resimlerinin bir araya toplandığı Ebru Sanatına Özgün Yaklaşım – Feride Dayanç, 2016 yılında Lale Yayıncılık; Geleneğe Gelecekten Bir Dokunuş – Feride Dayanç Ebru Atölyesi isimli çalışma da 2021 yılında Geleneksel Sanatlar Derneği (GSD) tarafından yayımlandı.

Osmanlı sanat geleneğinin zarif ve kırılgan üyesi ebruyu bugünlere başarıyla taşıyan usta sanatçı Feride Dayanç, Ağustos 2021’de GSD tarafından yayımlanan Geleneğe Gelecekten Bir Dokunuş – Feride Dayanç Ebru Atölyesi isimli çalışmanın ön sözünde son kez şu cümlelerle seslenmişti:

Bazen hayat sizi öyle bir yola sokuyor ki o girdiğiniz yol, sizin için vazgeçilmez oluyor. Ebru da benim için böyle bir yol oldu. Yeri geldi beni aldı başka alemlere götürdü, yeri geldi ayaklarımın üstüne basmamı sağladı. Ebru için daha gerçekleştirmek istediğim çok arzum var. Sevgiyle ve sanatla kalın.

Feride Dayanç’ın Biyografisi

  • 1953 yılında Adana’da doğdu.
  • Lise eğitimini Çamlıca Kız Lisesinde, üniversite eğitimini Sosyal Bilimler Yüksekokulunda tamamladı.
  • Ressam Zahide Özar ve Nazan Akpınar’ın atölyelerinde çalıştı.
  • Resim tekniği bilgisini geliştirdi ve yağlı boya çalışmaları yaptı.
  • 1996 yılında ebru sanatçısı Füsun Arıkan’ın Moda’daki atölyesinde ebru dersleri almaya başladı.
  • 1998 yılında Moda’da kendi atölyesini açarak çalışmalarını burada sürdürdü. Yurt içi ve yurt dışında sergiler açtı.
  • 2004 yılında atölyesini ebru severlere açtı. Ebru derslerini, kurs şeklinde değil atölye havası içinde sürdürdü.
  • Kanada Montreal ve ABD Kuzey Karolina Güzel Sanatlar Fakültesinde ebru çalışmaları yaptı, paylaşımlarda bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz