Özel Söyleşi

Minyatürde Ezberleri Bozacak Sergi: Döngü

Nevmekân Sahil Galeri, 6 Eylül'de geleneksel sanatlarla ilgili hazırlanmış...

Dilek Yerlikaya: Tasarımı ve Cesur Renkleri Seviyorum

Geleneksel Sanatlar Derneği olarak sanatçı üyelerimizi atölyelerinde ziyaret etmeye...

Elife Zülüf Veren Hattat Muhammet Mağ’la Türk Hat Sanatını Konuştuk

Bazı insanlarla yolunuz bazen bir anda kesişir ve o...

Hüsamettin Koçan’ın Otobiyografik Sergisi “Ayağımdaki Diken” Özel Etkinliklerle Gezilecek

Atatürk Kültür Merkezi, Hüsamettin Koçan’ın otobiyografik sergisi “Ayağımdaki Diken” kapsamında üç özel etkinliğe ev sahipliği yapacak. Sergi ile eşzamanlı gerçekleştirilecek “Enstrümantal Anadolu Ezgilerimiz” konseri ve Koçan’ın rehberliğinde düzenlenen turlar, sanatseverlere renkli bir sergi gezme deneyimi yaşatacak.  Koçan’ın kişisel geçmişine derinlikli bir bakış sunan “Ayağımdaki Diken”, 28 Temmuz’a kadar AKM Galeri’de ziyaret edilebilecek.  

Ressam ve akademisyen Hüsamettin Koçan’ın Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında açılan otobiyografik sergisi “Ayağımdaki Diken”, AKM Galeri’de sanatseverleri ağırlamaya devam ediyor. Atatürk Kültür Merkezi, Koçan’ın 44. kişisel sergisi olma özelliği taşıyan “Ayağımdaki Diken” kapsamında ilerleyen günlerde üç özel etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Anadolu’nun kadim melodilerini AKM’ye taşıyacak “Enstrümantal Anadolu Ezgilerimiz” başlıklı konser ve sanatçının rehberliğinde düzenlenecek turlar, sanatseverlere farklı ve renkli bir sergi gezme deneyimi yaşatacak. Koçan’ın sanatını müzik ve sanatçının anlatımı eşliğinde deneyimleme imkânı sunan etkinlikler, sanatçı ile sanatseverleri bir araya getirerek yeni diyaloglara da zemin hazırlayacak.

Hüsamettin Koçan’ın 70’inci yaşı vesilesiyle hayata geçirdiği “Ayağımdaki Diken”, 28 Temmuz’a kadar AKM Galeri’de gezilebilecek. İlk kez 2017 yılında Bayburt’un Bayraktar köyündeki Baksı Müzesi’nde sergilenen “Ayağımdaki Diken”, Anadolu’dan merkeze bir öneri olarak geliyor ve AKM’de sanatseverleri ağırlıyor.

Koçan’ın Sanatıyla Örtüşen Anadolu Ezgileri

“Enstrümantal Anadolu Ezgilerimiz” konseri, 6 Temmuz Çarşamba günü Hüsamettin Koçan’ın kişisel sergisi “Ayağımdaki Diken”in yer aldığı AKM Galeri’de gerçekleşecek. Sanatçılar Savaş Kahraman, Fuat İkiz ve Emirhan Kartal, Anadolu enstrümanları divan saz, bağlama ve şelpe-cura ile Anadolu’nun duygu yüklü melodilerini enstrümantal olarak seslendirecek. Ödüllü sanatçı Hüsamettin Koçan’ın eserlerini yaşadığımız topraklardan doğan melodileri dinleyerek izleyecek ziyaretçiler, AKM’de farklı bir sergi gezme deneyimi yaşayacak.

Hüsamettin Koçan Sanatının İnceliklerini AKM Ziyaretçileriyle Paylaşacak

Hüsamettin Koçan, 20 ve 27 Temmuz tarihlerinde ise AKM Galeri’de sanatseverlerle buluşacak. “Ayağımdaki Diken”de çok yönlü hayatının öne çıkan masum, yalın ve kendine özgü deneyimlerini bir araya getiren Koçan, sergi kapsamında düzenlenen iki özel turda AKM ziyaretçilerine eşlik edecek. Başarılı ressam ve akademisyenin “Ayağımdaki Diken” kapsamında hayat bulan sanatsal üretimini ve ilham kaynaklarını kendisinden dinleme imkânına kavuşacak ziyaretçiler, sanatçının eserleri ve yaşamıyla ilgili eşsiz bilgiler edinecek.

 

Geri Dönmenin İmkânsızlığıyla Yüzleşmek

Salzburg Şehir Onur Ödülü ve Asya Sanat Bienali Resim Büyük Ödülü gibi çok sayıda uluslararası ödülün de sahibi olan Hüsamettin Koçan, sanatsal üretimle geçmişe ayna tuttuğu “Ayağımdaki Diken”i, geri dönmenin imkânsızlığıyla yüzleşmenin yeniden inşası olarak tanımlıyor.
Sanatçının kişisel tarihinin izlerini sürerek kendi çocukluğuna ve Baksı’ya uzandığı “Ayağımdaki Diken”; göç olgusu, masal dünyası, değişim, tükenmeyen umutlar ve geleceğe başlama gibi temalara odaklanıyor. Koçan’ın sanatının temel motifleri olan toprak, bellek, gurbet, yalnızlık, kavuşma ve kayboluş olguları ise, otobiyografik sergide yalın formlar aracılığıyla heykel, resim ve yerleştirmelerde ifade buluyor. “Ayağımdaki Diken”de sanatseverlerle buluşan eserler; doğal malzemeler, karışık malzeme, metal ve ahşap gibi teknikler aracılığıyla üretildi. 

Türk Sanatına Sayısız Katkı

UNESCO kuruluşu Uluslararası Sanat Derneği’nin (AIAP) Türkiye ayağının kurulmasında aktif rol alan ve 1990-1995 yılları arasında derneğin yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Hüsamettin Koçan, Türk sanatına yaptığı sayısız katkıyla tanınıyor. Baksı Müzesi ve İstanbul Sanat Fuarlarının da kurucusu olan sanatçı 1997-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 2009 yılında ise Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dekan olarak görev aldı. Kurucusu olduğu Baksı Müzesi’yle Bayburt’un Bayraktar köyünün ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan ve bölgenin geleneksel el sanatlarının günümüze ulaşmasında önemli bir rol üstlenen Hüsamettin Koçan, 2014’te Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Onur Ödülü’ne layık görüldü.

*Etkinlik kapasitesi 50 kişi ile sınırlıdır. Detaylara AKM web sitesi üzerinden erişilebilir. 

musannat

Latest

Devlet Tiyatroları Sanatseverle Buluşacak

Devlet Tiyatroları (DT), Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu festivallerinde...

21. Filmekimi 7-16 Ekim’de sinemaseverleri Ağırlayacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 21. kez düzenlenen...

“Kadınların rengi” Resim Sergisi Açıldı

Sudan'ın başkenti Hartum'daki Yunus Emre Enstitüsü'nde (YEE), Sudanlı ressam...

Bu hafta 10 Film Vizyonda

Sinema salonlarında bu hafta 7'si yerli, 10 film vizyonda AA

Newsletter

spot_img

Don't miss

Devlet Tiyatroları Sanatseverle Buluşacak

Devlet Tiyatroları (DT), Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu festivallerinde...

21. Filmekimi 7-16 Ekim’de sinemaseverleri Ağırlayacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 21. kez düzenlenen...

“Kadınların rengi” Resim Sergisi Açıldı

Sudan'ın başkenti Hartum'daki Yunus Emre Enstitüsü'nde (YEE), Sudanlı ressam...

Bu hafta 10 Film Vizyonda

Sinema salonlarında bu hafta 7'si yerli, 10 film vizyonda AA

“İstanbul Tasarım Merkezi Uluslararası Öğrenci Akademisi” Sergisi Açıldı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen İstanbul...
spot_imgspot_img

Devlet Tiyatroları Sanatseverle Buluşacak

Devlet Tiyatroları (DT), Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu festivallerinde birçok oyunu tiyatroseverlerin beğenisine sunacak. DT'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Ankara'da "Başkent...

21. Filmekimi 7-16 Ekim’de sinemaseverleri Ağırlayacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 21. kez düzenlenen Filmekimi 7-16 Ekim'de İstanbul'da sinemaseverlerle yeniden buluşacak. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı...

“Kadınların rengi” Resim Sergisi Açıldı

Sudan'ın başkenti Hartum'daki Yunus Emre Enstitüsü'nde (YEE), Sudanlı ressam Muhammed Bayram'ın suluboya eserlerinden oluşan "Kadınların rengi" sergisi kapılarını sanatseverlere açtı. YEE'nin ev sahipliğindeki etkinlikte, Sudan'ın...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz