“Kamera Arkası” Adlı Fotoğraf Sergisi Beyoğlu Kültür Yolu Festivalinde Gezilebilecek

  0
  126

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, “Kamera Arkası” isimli fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak.

  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 12 Haziran’a kadar devam edecek festival kapsamında açılan “Kamera Arkası” isimli sergi, İstanbul Sinema Müzesinde ziyaretçilerini bekliyor.

  Yönetmen Reis Çelik’in küratörlüğünde hazırlanan sergide, 1914’ten bugüne Muhsin Ertuğrul’dan Nazım Hikmet’e, Lütfi Akad’dan Atıf Yılmaz’a, Metin Erksan’dan Şerif Gören’e, Bilge Olgaç’tan Yılmaz Güney’e, Nuri Bilge Ceylan’dan Zeki Demirkubuz’a kadar Türk sinemasının önde gelen yönetmenlerin ses getiren filmlerinin set fotoğrafları yer alıyor.

  Sergide aynı zamanda Yeşilçam’ın usta isimleri başta olmak üzere Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Ayhan Işık, Tarık Akan, Cüneyt Arkın, Tuncel Kurtiz, Kemal Sunal, Cahide Sonku’nun da aralarında bulunduğu yıldızların kamera arkası görüntülerinden oluşan 100’den fazla fotoğraf da sergileniyor.

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Reis Çelik, sergiye ilişkin şu bilgileri paylaştı:

  “Sinema tarihçisi, fotoğrafçısı ve arşivcisi ile oyuncu yapımcı, yönetmen, sanat yönetmeni, set işçisi ve kameramanların arşivlerinden topladığımız dokümanlar arasından seçtiğimiz bu fotoğraflar 1900’lü yılların başından 2000’li yılı başına kadar yüz yıllık bir sinema yolculuğundan elde etmiş olduğumuz kamera arkası set fotoğraflarıdır. Ne yazık ki, set arkası görüntü ve fotoğraf çekmenin pek gelenek olmadığı bu dönemlerde elde ettiğimiz fotoğraflar içinden bu 100 dolaylarında ilgi çekecek görüntülerimizi sizlere sunabildik. Umarım bu özel isimlerimizin böylesi hallerini görmek sanat severleri mutlu edecektir.”

  AA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz