“Osmanlı Medeniyetinin Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Günümüze Yansıması” Sergisi Osmanlı döneminin kültür ve sanat zevkini günümüze taşıyan, tezhip ve minyatür üslubunda çalışılmış eserlerden oluşan Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi, İÜ Sürekli Eğitim Merkezine bağlı olarak, Prof. Dr. Nil Sarı’nın eğitim programı sorumluluğunda, atölye başkanı Jale Yavuz ve atölye başkan yardımcısı Gaye Özen öncülüğünde yürütülmektedir. Sergi, Osmanlı döneminin kültür ve sanat zevkini günümüze taşıyan, tezhip ve minyatür üslubunda çalışılmış eserlerden oluşmaktadır.

Sergide; Esmaü’l hüsna ve Hilye-i şerif örneklerinin yanı sıra, geometrik bezeme, münhani ve çini motifleriyle tasarlanmış özgün tezhipler; minyatür üslubunda tasarlanmış Kâbe tasvirleri ile Osmanlı döneminde inşa edilen cami, mevlevihane, şifahane, çeşme gibi mimari yapıların tanıtıldığı özgün eserler yer alacaktır.

Biruni Üniversitesi Reyhan Binasında, 12 Eylül 2022 tarihinde, saat 10.30’da açılacak olan sergi Filistin’de Osmanlı Dönemi Sağlık Hayatı Uluslararası Sempozyumu programı dâhilinde olup, bir ay süreyle gezilebilir.

Sergi kapsamında eserleri yer alacak sanatçılar: Alev Niğdeli, Ayşegül Çebi, Bilgi Erman, Demet Moğulkoç, Dilek Kaur, Emel Duan, Gaye Özen, Hamdiye Kanık, İlknur Dayoğlu, Jale Yavuz, Kübra Beşir, Lalehan Günev, Lütfiye Şimşek, Muazzez Ferelioğlu, Nazan Berbercioğlu, Nil Sarı ve Nurhan Barutçular.

musannat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz