T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Başkent Kültür Yolu Festivali Sinema Söyleşilerinde birbirinden ünlü oyuncu ve yönetmenlerle sinemaya dair her şey konuşuluyor. Yeşilçam’ın büyüsünü doyasıya yaşamak adına sinema ve film sektörüne emek vermiş değerli birçok isim 03 Haziran-12 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

Oscar Academy jüri üyesi dünyaca ünlü yapımcı Zeynep Atakan moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşinin konukları sektörün dikkat çeken isimlerinden yönetmen İsmail Çeçen ve yönetmen Zeynep Arısoy oldu. CSO Ada Ankara Mavi Salonda yapılan söyleşide iki yeni kuşak sinemacı Zeynep Atakan’la beraber gençlere ilham veren bir sohbet gerçekleştirdi. Çektikleri filmlerle karşımıza çıkan Zeynep Arısoy ve İsmail Çeçen sinema severlere, sinema ve sektör hakkında açıklamalar yaptı.

Sinemada Çok İyi Noktalardayız

“Her tercih bir vazgeçiştir” diyerek hayat yönünün önemine değinen söyleşinin moderatörü ünlü yapımcı Zeynep Atakan, “İyi olan tarafınızı keşfedin ve onu hayatınızın ekonomik noktasına koyun” şeklinde gençlere yol gösterdi. 36 yıldır çalışan ve bunun 25 senesini sinemada geçirmiş biri olarak sinemada çok iyi noktalarda olduğumuzu belirten Atakan, “Endüstrimiz çok iyi gelişiyor, geliştikçe ilerliyor” dedi.  

Amatör Ruhla Profesyonel İş

Yaptığınız işte, amacın büyük rolü olduğunu söyleyen yönetmen Zeynep Arısoy, “Hayat görüşünüzü anlatan film, amatör ruhla profesyonel iş yaptığınız zaman çıkıyor. İnsanlara bir şeyi beğendirmek için yapmıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Bana Göre Vicdan Ortak Bir Dildir

Evrensel bir film çektiğiniz zaman o film tüm dünyaya yayılıyor diyen İsmail Çeçen, “Beni en çok mutlu eden şey, bugün çektiğimiz bir film dünyanın dört bir yerinde farklı dillerde farklı inançlarda insanın önüne giderek evrenselleşiyor. Bana göre vicdan ortak bir dildir. Bugün, Fransa’da, Bangladeş’te dünyanın neresinde olursa olsun sinemanın dili tektir” dedi. “Ölene kadar film çekerim diyorum” diyen Çeçen, “Son insana ulaştırana kadar binlerce olabilecek farklı filmleri insanlara çıkarmak benim için bir misyondur” şeklinde sözlerini bitirdi. 

Yeni Söyleşi: 10 Haziran’da CSO Ada Ankara Mavi Salon’da

Sinema yazarı ve televizyoncu Alin Taşçıyan moderatörlüğünde usta yönetmen Derviş Zaim ve yapımcı Gülin Üstün “Türk Sinemasının Dünyadaki Yeri”ni geçmişten bugüne değerlendirecek. CSO Ada Ankara Mavi Salon’da yapılacak söyleşi saat 14.00’te başlayacak. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz