“Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” Avrupa Birliği projesi için üretilen çalışmalar, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisinde Zanaatın Ötesi sergisinde sanatseverlele buluştu. 

Kaybolma riski altındaki Anadolu zanaatlarının Türkiye ve Avrupa’da yaygınlaştırılması ve zanaatların geleceğe taşınması hedefiyle gerçekleştirilen “Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” Avrupa Birliği projesi, 28 Haziran tarihine kadar Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisinde sergileniyor. 

Türkiye Tasarım Vakfının, Brumen Foundation ve Geleneksel Sanatlar Derneği ortaklığıyla yürüttüğü Avrupa Birliği projesi ile İznik çiniciliği, sedef kakmacılık, keçecilik, taş işlemeciliği ve yorgancılık zanaatlarının geleceğe taşınması hedefliyor. Bu kapsamda Geleneksel Sanatlar Derneği (GSD) de yönetim kurulu ve dernek üyeleriyle projenin sergi açılışına katıldı. Hakan Üç, Hüsamettin Yivlik, Gürcan Mavili, Aslıhan Erkmen Birkandan, Zaliha Erdoğan Peçe, Hatice Aksu ve Verda Bingöl GSD’yi temsilen Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisinde hazır bulundu.

“Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” projesinin sergi açılışında konuşma yapan Ahmet Misbah Demircan, “İnsanoğlunun geçmişten koparak geleceği inşa etmesi mümkün değildir. Dolayısıyla Türkiye Tasarım Vakfının emeğinin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.” dedi.  

Kültür ve Turizm Bakanlığının araştırma ve geliştirme merkezi olduğuna dikkat çeken Demircan, “Orada hikâyelere bakıyoruz ve geleneksel el sanatçılarımızı destekliyoruz. Zanaatkarlarımız korunması gereken kültür mirasıdır. Onlara emek vermek, tasarım güçlerini yeniliklere aktarmak en önemli vazifemizdir. Kültürümüzü çoğaltma konusunda bize verdikleri destek için Türkiye Tasarım Vakfı’nı alkışlıyorum” ifadelerini kullandı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da belediye binasında sanatseverleri ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Anadolu’nun, İstanbul’un ve Beyoğlu’nun farklı inanç, kültür, medeniyet, dil, din ve renklere ev sahipliği yapan yerler olduğunu söyledi.

Sergide yer alan sanatların Anadolu’da halen yaşamakta olduğunu dile getiren Yıldız, “Gelenek aslında gelecektir. Biz hep tarihe geçmiş olarak bakıyoruz ama tarih aslında bir toplumun geçmişi olmasından çok geleceğidir.” ifadesini kullandı.

Sergi hakkında düşüncelerini paylaşan Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Gülname Turan: “Sergi, Türkiye Tasarım Vakfı’nın “Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” Avrupa Birliği projesinin çıktısıdır. Projemiz uzun soluklu, 15 ay süren bir projedir. Sergimizde, Avrupalı tasarımcıların İznik Çiniciliği, Taş İşlemeciliği, Sedef Kakmacılık, Yorgancılık ve Keçecilik zanaatlarının güncel yaklaşımlarla yorumladıkları tasarımlar yer alıyor. Tasarımcılar Avrupa’dan, zanaatçılar ise Türkiye’den, farklı şehirlerden bu konuların en iyi ustalarıdır.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Hedefimiz Anadolu’nun kültürel mirasını güncel ihtiyaçlar ile bir araya getirerek geleceğe taşımak, zanaat tipi üretimin devamını sağlamak. Zanaat tipi üretim bilgisini güncel ihtiyaçlarla buluşturarak piyasadaki ihtiyaçlara yönelik ürünlere dönüşmesini sağlamak. Dolayısıyla bir yandan kadim geleneklerimizin devamını sağlarken diğer yandan da bu bilgiye haiz ustaların işlerini devam ettirebilecekleri bir ekonominin sağlanması için çalışıyoruz.” 

Türkiye Tasarım Vakfı’nın, Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH- II) Hibe Programı ile finanse edilen, proje ortakları Brumen Foundation ve Geleneksel Sanatlar Derneği ile yürüttüğü “Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” Avrupa Birliği projesinin odağında İznik Çiniciliği, Sedef Kakmacılık, Keçecilik, Taş İşlemeciliği ve Yorgancılık zanaatları bulunuyor. 

Zanaatın Ötesi | Avrupa Birliği Projesi Ortak Üretim Sergisinde proje kapsamında geliştirilen işler sergileniyor. Sergi, 28 Haziran 2022 tarihine kadar saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

“Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” projesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı” kapsamında hibe desteği almıştır. Programın Sözleşme Makamı, Merkezi Finans ve İhale Birimidir. “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı”, Türk ve AB kuruluşları arasında ortaklaşa uygulanan ortak kültürel miras faaliyetlerinin teşvik edilmesini ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu hibe programının genel hedefi, kültür, sanat ve kültürel miras yoluyla sivil toplum diyaloğunun, kültürel miras konusunda uluslararası iş birliğinin geliştirilmesi ve Türkiye’de kültürel değerlerin teşvik edilmesidir.

Kadim Anadolu Zanaatlarından Güncel Tasarımlara” Projesi Hakkında:

Proje ortaklarının yanı sıra Avrupa’nın önde gelen tasarım kurumlarından Design and Crafts Council Ireland, Designaustria, Design Denmark, Dutch Design Foundation ve Latvian Design Centre temsilcilerinin de destekleriyle açık çağrı yapıldı. Avrupa’dan tasarımcıların kısa filmleri referans alarak Anadolu zanaatlarını kendi uzmanlıklarının güncel yaklaşımlarıyla yeniden yorumlamaları ve tasarım önerilerini paylaşmaları istendi. 

Açık çağrıya 20 ülkeden 124 tasarım önerisi geldi. Bu öneriler Ajda Schmidt, Aslıhan Berkmen Birkandan, Mehmet Ali Güveli, Fokke Moerel, Gülname Turan, Maeve Murphy ve Seza Sinanlar Uslu’un yer aldığı jüri tarafından incelenerek seçilen 10 tasarım önerisi üretim aşamasına geçti. Avrupa’dan gelen tasarımcılar, zanaatkarlar ile birlikte çalışarak tasarım önerilerini geliştirdiler. 

Proje kapsamında Avrupa’da tanıtılmak üzere seçildi ve yüzlerce yıllık bilgi birikimini kullanan zanaatkarlar ile belgeseller hazırlandı ve uluslararası platformlarda yayınlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz