Yassı çelik üreticisi Erdemir ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) iş birliğiyle bu yıl yedincisi düzenlenen “Erdemir Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması” ödülleri takdim edildi.

Bu yıl “Dönüşüm” temasına odaklanan yarışmanın ödül töreni, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşti.

Yarışmaya, 11 üniversiteden 197 öğrenci başvurdu. Jüri, 23 eseri ödüllendirirken, 31 eser de sergilenmeye değer bulundu.

Törende konuşan MSGSÜ Heykel Bölüm Başkanı Prof. Bülent Çınar, yarışmanın heykel eğitimine çok ciddi katkıda bulunduğunu ve bugüne kadar düzenlenen yarışmalar içerisinde çok kıymetli olduğunu söyledi.

Çınar, yarışmanın öğrencileri motive ettiğini de belirterek, “Eğitim kapasitesini çok yükselttiği gibi, üretme imkanlarını da çok arttırıyor. Öğrencilerin mümkün olmayan malzemeye ulaşma kabiliyetlerini arttırıyor. Gerçekten üretim yöntemleri olsun, kendilerini geliştirme şansları olsun, Erdemir sayesinde çok geniş bir imkana sahip oluyorlar. Bu yüzden Erdemir’in bu desteği bizim için çok kıymetli.” ifadelerini kullandı.

“Çeliğin, sanatla buluşması bizim için çok kıymetli”

Erdemir Satış ve Pazarlama Direktörü Sercan Büyükbayram ise Kovid-19’un ardından bu yıl yarışmaya üç kat fazla başvuru aldıklarını aktararak, “Özellikle MSGÜ ile yaptığımız iş birliği bizi son derece mutlu ediyor. Sürdürülebilir, geleceğin malzemesi olarak nitelendirdiğimiz çeliğin, özellikle sanatla buluşması bizim için çok kıymetli.” dedi.

Büyükbayram, yarışmaya ilgi gösterenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti:

“Yarışmamızın, ülkemizin sanat alanındaki gelişim yolculuğunda sürdürülebilir katkı sağlamasını, yarışmaya yetenekli gençlerimizi teşvik edebilmeyi ve benzer girişimleri cesaretlendirmeyi önemsiyor ve bunu hedefliyoruz. Türkiye’nin küresel çelik gücü Erdemir olarak, ürettiğimiz çeliğin yaşamdaki vazgeçilmez yerine dikkat çekiyor ve ülkemiz için değer üretebileceğimiz her alanda var olmaya çalışıyoruz.”

MSGSÜ öğrencisi Ömer Kasımoğlu’nun “Self Sabotage” eseriyle birinci olduğu yarışmada, aynı üniversiteden Muzaffer Tuncer “The Conversion” eseriyle ikinci, Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden Aziz Sargın ise “İsimsiz” eseriyle üçüncülük ödülünü aldı.

Uğur Ömer Pekince, Akın Ayaz, Koray Bıyıklı, Ufuk Aydın ve Büşra Kara mansiyon ödülü, Hüseyin Ünlü, Markar Roben Divarcı, Altay Nehemya Çelik, Emrah Önal ve Utku Yılmaz ise “Jüri Özel” ödülüne değer görüldü.

Berkay Ali Yağbasan, Gülfidan Soyuğur, Sevdiye Cerrahoğlu, Saltık Doğa Özsar, Erim Caan, Doğukan Çırıkka, Sude Çağdaş, Ayet Yeşilova, Yağmur Korkut ve Nadide Gürcüoğlu ise “Erdemir Özel Ödülü”nün sahibi oldu.

Yarışmada, birinci olan eser 20 bin, ikinci 15 bin, üçüncü 10 bin, mansiyon ödülü sahipleri 5 bin, “Jüri Özel Ödülü” ve “Erdemir Özel Ödülü” sahipleri ise 4 bin liralık para ödülüyle ödüllendirildi.

Ödül kazanan eserler, 7 Temmuz’a kadar ücretsiz gezilebilecek. Sergideki eserler ayrıca OYAK Maden Metalürji şirketlerinin bulunduğu bölgelerde de sanatseverlerle buluşacak.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz