Foça’da uzun yıllar yaşamış “Türk Sanat Tarihi’’nin en önemli sanatçılarından Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesinin katkıları ile 13 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında “Ressam Ferruh Başağa – Ressam Avni Arbaş Anısına BodrumArt Sanat Festivali” Foça Marsilya Meydanında  düzenleniyor.   

Ressam Ferruh Başağa’nın yaşamış olduğu, küçük kızı Oya Başağa Erol ile eşi Aykut Erol tarafından restore edilen İsmetpaşa Mahallesindeki ev-atölyesi “FERRUH BAŞAĞA ANI EVİ’’nin açılışı 13 Haziran Pazartesi günü yapılacak.

Sanat Festivali boyunca, Foça Marsilya Meydanında BODRUMART Derneği sanatçıları ve Foça’da yaşayan sanatçılar ile çalıştay düzenlenecek. Çalıştayda üretilen eserler, Foça’da bulunan galerilerde sergilenirken, Ferruh Başağa ve Avni Arbaş’ın yakın dostları Ressam Bedri Baykam,  Ressam Prof. Devrim Erbil, Ressam Mustafa Altıntaş, Arthill kurucusu Ressam- Heykeltıraş Ressam Ender Güzey, Ressam Prof. Erol Eti, Doç. Dr. Seda Yavuz, Datça Ukksa kurucu ve yöneticisi Nevzat Metin, Ferruh Başağa’nın yeğeni yazar Ayşe Kulin ve Avni Arbaş’ın kızı Zerrin Arbaş, Türk sanatında Ferruh Başağa ve Avni Arbaş’ın önemini, Türk sanatına katkılarını ve hayatlarından kesitleri anlatacakları söyleşide bir araya gelecek. Sanat Festivali, 18 Haziran Cumartesi akşamı “Ayşe Gencer Quintet”in sahne alacağı jazz konseriyle son bulacak. Tüm etkinlikler Foça Marsilya Meydanında yapılacak. 

Foça Belediyesinin sanata ve sanatçıya verdiği değerle, Foça Büyükdeniz Limanında özgün heykelleri bulunan Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş’ın birçok eseri Foça’da bulunuyor.  1940’larda Akademi’de   Leopold Levy’nin öğrencileri olan ve Yeniler grubunun içerisinde Türk sanatına yön veren Başağa ve Arbaş son yıllarını Foça’da geçirmiş ve sanatlarını Foça’nın verdiği huzur ve güven içinde sürdürmüşlerdir. 

Ferruh Başağa’nın en büyük kızı Bodrumart Sanat Danışmanı İnci Başağa Yörükoğlu’nun organize ettiği sanat festivali içerisinde yer alan çalıştay ve söyleşiyse iki sanatçının Foça’ya olan sevgileri ve yaşanmışlıklarının gelecek nesile aktarılması için önem taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesinin katkıları ile düzenlenen festival, BodrumArt Derneği tarafından geleneksel hâle getirilecek. 

Ferruh Başağa’nın kızı İnci Yörükoğlu ve Oya Erol; “Tüm arzumuz Festivalin Uluslararası niteliğe kavuşarak, Sanata değer veren Foça’nın sanat merkezi olmasıdır.  Foça’da uzun yıllar sanatlarını icra ederken, babamız Ferruh Başağa ve arkadaşı Avni Arbaş’a, her zaman destek veren ve vefatlarından sonra da heykelleri ile tüm aileyi onurlandıran Foça Belediyesine müteşekkir olduklarını ve Foça Belediye Başkanı Sayın Fatih Gürbüz’e, ‘Ressam Ferruh Başağa – Ressam Avni Arbaş Anısına düzenlenen  Bodrumart Sanat Festivali’ ve ‘Ferruh Başağa Anı Evi’ne  göstermiş olduğu ilgi ve desteği için çok teşekkür ettiklerini’ ilettiler.

Ferruh Başağa Anı Evi

1999 Yılından beri Ressam Ferruh Başağa ve eşi  bale eleştirmeni Nermin Başağa’nın yaşadığı ve atölye olarak kullandığı ‘ev atölyesi’  2021 yılında Ferruh Başağa’nın  kızı Oya Erol ve eşi Aykut Erol tarafından restore edilip  “FERRUH BAŞAĞA ANI EVİ” olarak 13 Haziran’dan itibaren sanatseverlere açılacaktır. 

Festival Programı

13 HAZİRAN PAZARTESİ 

ÇALIŞTAY  

 BODRUMART –  FOÇA 

Çalıştay ve  sergi hazırlığı

13-14-15-16-17 Haziran

FERRUH BAŞAĞA  ANI EVİ  AÇILIŞI

Saat 19.00

İsmet Paşa Mahallesi Ferruh Başağa Sokağı No: 38 FOÇA

14 HAZİRAN SALI

SÖYLEŞİ 

Ressam PROF. Devrim ERBİL

Ressam Bedri BAYKAM

UKKSA kurucu Başkanı  Nevzat  METİN

ARTHILL kurucus Ressam-Heykeltraş Ender GÜZEY

Ressam PROF.  Erol ETİ

Ressam Mustafa ALTINTAŞ

DOÇ.DR.  Seda YAVUZ

Yazar  Ayşe KULİN 

Zerrin ARBAŞ

Moderatör

Aslı YÖRÜKOĞLU

14 HAZİRAN SALI 

SERGİ AÇILIŞI

18 HAZİRAN CUMARTESİ 

JAZZ KONSERİ

AYŞE GENCER QUINTET

İmer Demirer  Trompet

Can Çankaya Piyano

Volkan Topakoğlu Kontrbas

Deniz Dündar Davul

Saat 20.30

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz