İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı ve Sahne Sanatları Alanı öğrencileri tarafından düzenlenen çağdaş gösteri sanatları festivali festival408, 11. yılında “Tema/s/sız” temasıyla gerçekleşiyor. Bu yıl 7-9 Haziran’da santralistanbul Kampüsü’nde yeniden yüz yüze düzenlenen festivalde öğrenci performanslarının yanı sıra söyleşi, atölye ve konserler yer alıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı ve Sahne Sanatları Alanı öğrencileri tarafından düzenlenen Çağdaş Gösteri Sanatları Festivali festival408, “tema/s/sız” temasıyla seyirciyle buluşacak. 7-9 Haziran 2022 tarihlerinde santralistanbul Kampüsü’nde on birincisi düzenlenecek olan festival, çevrimiçi gerçekleştirildiği pandemi sürecinin ardından yeniden yüz yüze etkinliklerle geri dönecek. 

Festivalde oyun yazımından koreografiye, yönetmenlikten tasarıma, pazarlamadan web tasarımına kadar tüm yaratıcı, idari ve teknik aşamalar, tam 11 yıldır BİLGİ’li öğrenciler tarafından gerçekleştiriliyor. Festivalde öğrenci performans prömiyerlerinin yanı sıra söyleşiler, atölyeler ve konserler yer alıyor.

Seyircimizle yakın ve uzak, hep temastayız

festival408 iki seneyi çevrim içi olarak geçirdikten sonra yeniden sahnelere dönerken “temas” kavramının ta kendisini ve pandemide hissedilen “temassızlık” halini “tema”sına taşıyor. Festival boyunca 18 ayrı performansın prömiyeri yüz yüze, seyirciyle temas halinde ve video-performanslar olarak temassız ve çevrimiçi şekilde sahnelenecek. 

festival408 ekibi, “Her birimiz hayatlarımızın kalabalıklar içindeki doğal akışına yeniden kavuşmaya çalışırken temastan ne anladığımız değişti mi? Yeniden birbirimize değmeye başlamışken on birinci festival408’de “tema”, “temas” ve “temassız” çeşitliliğimizle santralistanbul Kampüsü’nde seyircimizle yakın ve uzak, hep temastayız” ifadeleriyle yılın temasını tanımladı.

Festival kapsamında Talin Büyükkürkciyan ile Contact Improvisation Atölyesi; Zorlu Performans Sanatları Merkezi Prodüksiyon Yöneticisi Mehmet Öğünç ve Ses Mühendisi Berk Kula ile teknik prodüksiyon üzerine gerçekleşecek “Sektörle Temas” söyleşisi ve Aylin Vartanyan ile “Doğa ile Temas” başlıklı dışavurumcu sanat atölyesi festivalin bu yılki teması olan “temas”a dikkat çekiyor. Sanatseverler festival kapsamında Melike Göküstün ve Musab Kendirci ile “Acro Yoga”, BİLGİ Sahne ve Gösteri Sanatları son sınıf öğrencileri Tolga Cuğ ile “Jazz Funk” ve Ada Özsar ile ‘Oyunsuluk ve Buluş, Hareketten Oyunculuğa” atölyelerine katılma imkânı bulacak. 

Festival boyunca BİLGİ Sahne ve Gösteri Sanatları Programı mezun adaylarının orijinal işlerinin ve video performans çalışmalarının prömiyerleri izleyiciyle buluşacak. Ada Özsar “Yerinde”, Altınay Kapsız “Zamanın Kısa Devresi”, Aslı Akalın “Duvar”, Bilge Yüceer “Bir Akşam Yemeği”, Bükre Sena Sait “Ölü Düşünceler Diyarı”, Elif Okyay “Döngü”, Göksu Göker “Arif”, Görkem Celayir “Bir Başkası Oldum”, Gülce Buduk “İçimdeki Yaban(cı)”, Hasan Eflatun Akay“İçimdekiler”, İris Göğüsgeren “geç-ti”, Sena Göksel “Olana Dek”, Sena Kaykaç “Hiç mi Yok?”, Tanya Arısoy“Ucube”, Tolga Cuğ “İn(f)şa”, Tutku Koç “K+al -mak”, Zeynep Duman “Çürümeye Övgü” ve Zeynep Su Topal“Dünyada Son Akşamüstü” başlıklı çalışmalarıyla festivalde yer alıyor. Festival, yeşillikler içinde keyifle geçecek Mert Tunçmakas ve Buğrahan Çayır grubunun konserleriyle son bulacak.

Festivalin programına ve detaylı bilgiye www.festival408.com adresinden ulaşılabiliyor. Etkinlikler ücretsiz olup söyleşi ve atölyelere buradan üzerinden kayıt olunması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz