Pera Öğrenme, Babalar Günü’nü eğlenceli bir atölyeyle kutluyor. Müzenin güncel sergisi Ve Şimdi İyi Haberler’den yola çıkarak hazırlanan “Kolaj üzerine Kesintisiz Çizgiler” atölyesine çocuklar ebeveynleriyle birlikte katılacaklar. Gazete ve dergi sayfalarından üretilen kolajlar boyanarak yepyeni birer kompozisyona dönüşecek. Türkiye’nin dört bir yanındaki katılımcılara açık etkinlik, 19 Haziran Pazar günü Zoom uygulaması üzerinden ücretsiz gerçekleşecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları, Babalar Günü’nü 7-12 yaş grubu çocuklar ve ebeveynlerine yönelik çevrimiçi sergi turu ve atölyeyle kutluyor. Basın ve sanat arasındaki ilişkiye odaklanan Ve Şimdi İyi Haberler sergisinden ilhamla tasarlanan Babalar Günü atölyesi “Kolaj Üzerine Kesintisiz Çizgiler” başlığını taşıyor.  

Aile boyu sanat üretimi

Atölye kapsamında önce sergiyi çevrimiçi rehberli turla 3 boyutlu olarak gezen katılımcılar, ardından atölye yürütücüsü ile kolaj tekniğinin hem malzeme hem de iletişim aracı olarak gazeteyle ilişkisi üzerine sohbet edecekler. Daha sonra, sergide yer alan kolaj ve dekolaj eserlerinden ilhamla, eski gazete ve dergi sayfalarından kesip yırttıkları görsel içermeyen parçaları mukavvaların üzerine yapıştıracaklar. Bir sonraki adımda gazete kağıdıyla kaplı yüzeyin üzerine kalın keçeli kalemle figürler çizilecek. Kağıdın bir noktasına dokundurulan kalemin yüzeyden hiç kaldırılmadan hareket ettirilmesiyle elde edilen çizgisel form renkli kalemlerle boyanarak kompozisyon son görüntüsüne kavuşturulacak. Babalar Günü’nde çocukların ebeveynleriyle eğlenceli zaman geçirmesine fırsat sağlayan atölye, katılımcıları hem kolaj tekniği ile tanıştıracak hem de dadaizm akımı hakkında bilgilendirecek. 

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir. Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcı tarafından temin edilecektir. Etkinlik sonunda katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir. 

Ayrıntılı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz