Kendini Anka Kuşu (phoenix) olarak adlandıran ve Venedik bienalinde sergilenen eseri ile ödül alan fotoğraf sanatçısı Meltem Akgün‘ün ilk kişisel sergisi “ Ressam – Doğa” 14 Mayıs’ta  A11hotels‘ de sanatseverle buluşacak.

Akgün eserlerindeki doğanın yaşam kaynağı olan doğallığın, ışığın ve rengin, tüm bunların, hislere yansımasıyla birlikte ahenge dönüşmesini ve ardından kendisine yansıttıklarını izleyiciyle paylaşma arzusunda.      

Türkiye ve yurt dışında Finans sektöründe çok önemli şirketlerde CEO, YK başkanı ve kurucu ortak görevlerinde bulunan Akgün, geri kalan zamanını babasının armağan ettiği cep fotoğraf makinası ve desen çizdiği eskiz defteri ile doğanın ve rengin peşinden hayallerini de yanında taşıyarak geçirmiş. Meltem Akgün “Bu zamanın kendisine yaşam ve gerçeklikle ilgili çok şey kattığını ve Sanatını çok daha naif bir şekilde biçimlendirmesine yol açtığını” vurguluyor.

Fotoğraf Sanatçısı Meltem Akgün’ün, 2020 yılında Gurushots’ın açtığı “Memorable Portraıts” yarışmasında ödül alan fotoğrafı 2020 Venedik Bienalinde Piazza Ca’ Zanardi (Itsliquid) de sergilenmişti. “Gizlenemeyen(inconcealable)” adını verdiği eseri ise Viewbug tarafından 2018 de düzenlenen ‘I See You In B&W” yarışmasında finalist olmuş ve 2021 yılında ‘Top Shot’ ödülü almıştır.  Bu ödüller Akgün’ün hayatında sanata bakışını ve sadece hayatında var etmek istediği fotoğrafçılık yolundaki profesyonel serüvenine başlamasına   önayak olmuş.

Meltem Akgün yurt dışında ve Türkiye’ de katıldığı fotoğraf sergilerinden de ilham alarak artık eserlerinin sanat severlerle buluşması gerektiğini düşünerek ilk kişisel sergisini açmaya karar verdi. Peşinden sürüklendiği hayatın içerisinde hissettiği görsel zenginlikleri fotoğraf sanatı ile resmetmeyi bütünleştirerek yol, yön ve zaman harcamış.

Meltem Akgün’ün “ressam- doğa” adlı sergisi 14 Mayıs – 24 Mayıs tarihleri arasında A11hotels’ de izlenilebilir.

MELTEM AKGÜN KİMDİR?

1965 yılında doğan Fotoğraf Sanatçısı Meltem Akgün,  Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümünü bitirdikten sonra  İstanbul Üniversitesi’nde ekonomi mastırı yapmış. Finans sektöründe Banka, Factoring, Leasing, Sigorta, Menkul Kıymetler şirketlerinde CEO, YK başkanı ve kurucu ortak görevlerinde bulunmuş.  Avrupa’da Ve Asya’da değişik ülkelerde Şirketler kuran ve bunları ekonomik karlılık seviyesinde satan sanatçı, kendini çocukluğundan beri gönlünde yatan   resim ve fotoğrafçılığa adamış. Hollanda, Portekiz gibi ülkelerde çeşitli karma sergilere katılan sanatçı 2020 yılında Venedik Bianelinde sergilenen eseri ile Gurushots’ın açtıgı ”Memorable Portraits” yarışmasında ödül kazanmış. 

musannat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz