Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisinde Türkiye Pavyonu’nun açılışını yaptı.

İtalya’nın Venedik kentindeki Venedik Tersanesi olarak bilinen Arsenale’de iki yılda bir yapılan Venedik Bienali’nin 59. Uluslararası Sanat Sergisi ön izleme günüyle kapılarını sanatseverlere açtı.

Dışişleri Bakanlığının himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla ve İstanbul Kültür Sanat Vakfının (İKSV) koordinasyonunu üstlendiği Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapıldı.

Açılışa Bakan Ersoy ve eşi Pervin Ersoy, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Serginin Kuratörü Bige Örer ile çok sayıda davetli katıldı.

Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda kavramsal sanatın öncü isimlerinden Füsun Onur’un “Evvel zaman içinde…” isimli yeni eseri sergileniyor. Sergi, insanların gezegende yarattığı tahribata karşı birleşen bir grup fareyle kedinin öyküsünü anlatıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, serginin açılışında AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, “Kültür ve sanatın ortak dil ve küresel markası olan Venedik Bienali, 120 yılı aşkın süredir gerçekleşiyor. Özellikle sanat sergilerinin de 59’uncusu düzenleniyor. Bu bağlamda bu sene biz Türkiye Pavilyonu’nda Füsun Onur Hanımefendinin performansıyla katılıyoruz Türkiye olarak. 31 yıldır da Türkiye olarak bu etkinliklere katılıyoruz. Bu etkinlikler sırasında katılmamızda büyük destekleri olan, gerçekleşmesinde büyük emeği olan başta Dışişleri Bakanlığımız, İKSV’ye şükran borçlu olduğumuzu söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu tarz etkinliklere İstanbul’un daha fazla ev sahipliği yapması lazım

Bu tarz etkinlikleri Türkiye’ye getirmenin de önemine değinen Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin buralarda temsil edilmesi çok çok önemli ama ülkemizdeki etkinliklerde de burada gördüğümüz güzel örneklerin aktarılması çok önemli. Biliyorsunuz Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ni gerçekleştiriyoruz. Geçen sene başladık. 28 Mayıs’ta 2’incisini gerçekleştireceğiz. İnşallah bu tarz etkinliklerin de ağırlıklı olduğu bir festival haline yıllar içinde dönüşecek. Tabii biz daha işin başındayız. ama bu tarz etkinliklere İstanbul’un daha fazla ev sahipliği yapması lazım ki bizde de bu tarz organizasyonlar gerçekleşiyor. Onlara da daha fazla destek vererek, gelişimini sağlamamız gerekiyor.”

Ben sonuçtan çok mutluyum

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da bienale sanatçı Füsun Onur’un eseriyle katıldıklarını belirterek, “Son derece etkili bir katılım gerçekleştirildiğini düşünüyorum. Sanıyorum bienalin en başarılı eserlerinden biri olarak nitelendirilecektir. İlk işaretler de zaten onu gösteriyor. Çok değerli bir sanatçımız Türkiye’yi temsil ediyor. Güncel ve kavramsal sanatımıza damgasını vurmuş olan son derecede başarılı ve değerli bir sanatçımız. Bu çalışmasını da iki yıl süren yoğun çabalarla ortaya çıkarmış.” değerlendirmesinde bulundu.

Eserin etkileyici bir masal üzerine kurulu olduğunu dile getiren Eczacıbaşı, “Çağımızın koşullarını yansıtıyor. Duygularımıza hitap ediyor. Gezegenimizin sorunlarından hareket ediyor. Bu sorunlarla baş edebilmek için yola çıkan bir farenin, kedilerle işbirliği yapmasını anlatıyor. İstanbul’da başlıyor Venedik’te devam ediyor.” dedi.

58 ülkeden 200’ü aşkın sanatçının eserleriyle yer alacağı Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi, 23 Nisan – 27 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Haberin Videosu İçin

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz