Zeynep Öztürk’ün üçüncü kişisel sergisi “Bakarken II” 9 Nisan’da Ekavart Gallery’nin ev sahipliğinde sanatseverlerle buluşuyor.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Zeynep Öztürk’ün Anadolu’nun Çiçeklerini motifleri ile buluşturduğu “Bakarken II” sergisi Ekavart Gallery’de ziyarete açılıyor.

Anadolu’da yetişen 14 farklı çiçeğin hikâyesini ele alan sergide, Zeynep Öztürk sevgi ve coşkusunu motiflerle tuvaline aktarırken bu motifler, belli bir düzen anlayışında tekstil altyapısını da içine alıyor.

Pentürlerinde dokusal çıkış olarak ele aldığı çiçek motifleri, gerçek ayrıntılardan arınmış olarak tuvale yansıyor. Sanatçının titiz bir disiplinle ele aldığı obje, figür veya mekân unsurlarını bellekte yarattığı değişimle, geometrik motiflerinin yanılsamalarını renklerle konumlandırıyor. Işığın vurduğu alanları yanılsamalarla irdelerken doku arayışlarını, stilize edilmiş geometrik motifler sayesinde farklı renk tonlarıyla yansıtıyor. Öztürk, küçük, ince ayrıntılarla verdiği geometrik motifler ve renk ahenkleriyle insanı iç yolculuğa çıkarırken doğayla, tarihle, gelenekle kurduğu birliktelik, onun fırçasıyla çağdaş bir arayış içinde sentez olarak öne çıkıyor.

“Her bir motif, her bir satır gibi, hayatın yansıması mıdır yoksa yanılsaması mı?”

Sanatçı Zeynep Öztürk, üçüncü kişisel sergisinde ikinci şiir kitabını da tanıtacak. Kitapta yer alan 20 şiir; sevginin, aşkın, tutkunun, var oluşun, anlamın, sezginin, insanlığın, arkadaşlığın, bütün kavram ve değerlerin, bütün hissediş ve sezişlerin nasıl özgün bir dil katmanıyla dile geldiğinin güzel örneklerini içinde barındırıyor. “Bakarken II” adlı sergi, resim yapmaya devam ederken kelimelerin sihirli gücünü kullanarak şiir çalışmalarını da sürdüren sanatçıyı okuyucuları ve izleyicileriyle buluşturuyor.

Aynı zamanda bu serginin bir öneminin daha olduğunu söyleyen Zeynep Öztürk; Ekavart Gallery’de sergilenecek 14 eserin satışı ile elde edilecek gelirin tamamının “Elim Sende Platformu” üzerinden SMA’lı çocukların tedavisi ile EKAV Vakfı’nın sanat dalında eğitim gören bursiyerlerine aktarılacağını belirtti. “Bakarken II” 7 Mayıs 2022 tarihine kadar Ekavart Gallery’de görülebilir.

Sergiyi online sanat televizyonu www.arttv.com.tr’de izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz