Başkent Kültür Yolu’nda Her Adımda Bir Sergi Var

  0
  135

  Başkent Kültür Yolu Festivali, dopdolu bir sergi programıyla sanatın nabzını Ankara’da tutmayı sürdürüyor. Ankaralılara şehrin dört bir yanında fotoğraftan el sanatlarına, dijital sanattan heykel sanatına uzanan geniş bir seçkide eserler sunan sergiler, festival boyunca Başkent’in seçkin kültür-sanat merkezlerinde gezilebilecek. 

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali, dopdolu bir sergi programına da ev sahipliği yapıyor. Farklı branşlardan binlerce yerli ve yabancı ismin dünya sanatına yön veren çalışmaları; Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında bireysel ve çok katılımlı sergilerle sanatseverlere sunuluyor. Başkent’in her köşesinde fotoğraftan el sanatlarına, dijital sanattan heykel sanatına uzanan geniş bir seçkide eserler sunan sergiler, festival boyunca sanatın nabzını Ankara’da tutuyor.
  Başkent Kültür Yolu Festivali’nden ön plana çıkan bazı sergiler ise şöyle;

  Birlikte Var Olmak Tabularasa Transnational Art Platform tarafından projelendirilen “Coexistence / Birlikte Var Olmak” sergisi 10 ülkeden 20 sanatçının katılımı ile CSO ADA ANKARA Fuaye’de Başkentli sanatseverlere sunuluyor. Sanatın çevresel yıkımın kavranması için en doğru iletişim kanallarından biri olduğu iddiasıyla yola çıkan sergi, 12 Haziran’a kadar gezilebilecek.

   

  Kıymetli Hurdalar
  Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Kıymetli Hurdalar” heykel atölyesi, ülkemize ilk kez gelen ve dünya sanat platformlarında hurda / dönüşüm heykel sanatına öncülük eden 10 ülkeden 10 sanatçıyı ağırlıyor. CSO ADA ANKARA açık alanında 12 Haziran’a kadar kurulacak atölyelerde bir araya gelen sanatçılar; birlikte var olmak, ekoloji ve geri dönüşüme dikkat çeken eserler üretiyor.

  Steve McCurry – Photographer
  Dünyanın en başarılı fotoğraf sanatçıları arasında yer alan Steve McCurry, son 30 yılda dünyanın farklı noktalarında çektiği en çok bilinen 47 çalışmasıyla Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Ankaralılarla buluşuyor. Fotoğrafçılık alanında sayısız prestijli ödülün sahibi olan McCurry’nin “Photographer” başlıklı sergisi, 14 Ağustos’a kadar CerModern’de gezilebilecek.

  Geleneği/Geleceği Dokumak
  Sekiz farklı ülke ve kültürden gelen kadın sanatçıyı aynı çatı altında buluşturan “Geleneği/Geleceği Dokumak” sergisi, sanatçıların el emeğiyle ortaya çıkarttıkları eserlerle kadınlık ve gelenek temaları üzerine güçlü mesajlar veriyor. Sergi, 12 Haziran’a kadar CerModern’de gezilebilecek.

  Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri
  Android robotların ilk atalarını üreten orta çağ dâhisi Cezeri’nin çığır açan çalışmaları, CerModern’de Ankaralılarla buluşuyor. Cezeri’nin en çarpıcı çalışmalarının çalışır haldeki rekonstrüksiyonlarını sergileyen “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri”, 12 Haziran’a kadar gezilebilecek.

  Flora
  Dijital sanatın önde gelen isimlerinin işlerini bir araya getiren “Flora” sergisi, sanatçıların bitki tasvirleriyle doğaya getirdiği yenilikçi bakışa eğiliyor. Ceren ve Irmak Arkman küratörlüğünde gerçekleşen sergi, 12 Haziran’a kadar Tiftik Evi’nde ve Azize Tereza Kilisesi bahçesinde ücretsiz görülebilecek.

  Fresh Ankara
  Bugünün gençleri yarının sanatçıları olan güzel sanatlar öğrencilerinin eserlerini tanıtmak amacıyla düzenlenen Fresh Ankara, yolun başındaki yetenekleri sanatseverlerle buluşturuyor. Katılımcı sanatçı adaylarına eserlerini değerli eğitimci ve akademisyenlerin katkılarıyla oluşturma imkânı sunan sergi, 12 Haziran’a kadar Ulus İlk Meclis İlkokulu’nda gezilebilecek.

  musannat

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz