“Dünya 419 PPM Bir Sahne” 10-14 Ağustos’ta SSM’de 

  0
  164

  Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM), gelenekselleşen açıkhava etkinliği Müzede Sahne, bu yıl odağına “iklim krizi ve ekolojik yıkım”ı alıyor. Bu kapsamda SSM’in Sabancı Vakfı’nın katkıları ile düzenlediği Müzede Sahne, altıncı yılında “Dünya 419 PPM Bir Sahne” başlığıyla 10-14 Ağustos tarihlerinde seyircisiyle buluşuyor.

  Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğinde gerçekleştirilen ve her yıl bir tema etrafında gösteri sanatları alanındaki eserleri buluşturan Müzede Sahne’nin bu yılki başlığı geçtiğimiz yıl açıklanan ve atmosferde ölçülen en yüksek karbondioksit oranı olan 419 ppm’e dikkat çekmek amacıyla belirlendi. İnsanlık için kırmızı alarm olarak nitelendirilen; ancak ülkemizde gösteri sanatlarında halihazırda eksik olan iklim acil durumuna dikkat çekecek Müzede Sahne için üç farklı yazara iklim kriziyle ilgili oyun sipariş edildi ve üç farklı sahneyle prodüksiyon anlaşması yapıldı. İlk gösterimleri Müzede Sahne’de yapıldıktan sonra oyunlar sezon boyunca farklı tiyatro sahnelerinde izleyicileriyle buluşacak.

  “SSM olarak her yaptığımız işi toplum adına bir değer üretimi olarak görüyoruz. Bu amaçla her yıl toplumsal bir soruna parmak basan Müzede Sahne’yi bu yıl geç kalınmış olsa da insanlık için hemen şimdi harekete geçmemiz gereken iklim sorununa ayırıyoruz.” diye konuşan Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer çevre ve ekolojik sorunların bir müzeden topluma yayılmasını fazlasıyla önemsediklerini belirtti.

  Her zaman sanatı herkes için erişilebilir kılmayı ve daha fazla insanı sanatla buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan. “Ertelenemeyecek kadar acil olan bu konuya, sanat yoluyla farkındalık yaratmayı amaçlayan Müzede Sahne etkinliğini 6. kez tasarlayan başta Nazan Hanım olmak üzere Sakıp Sabancı Müzesi ekibine ve etkinliğin sanat yönetmeni Emre Koyuncuoğlu’na teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

  Müzede Sahne Sanat Yönetmeni Emre Koyuncuoğlu “Geçen yıl Müzede Sahne’yi sona erdirirken, bir sonraki yıl iklim krizi üzerine bir şeyler yapmalıyız, diye düşündüm. ‘Ekoloji politikaları ve sanatsal aktivizm’ üzerine bir tema düşünürken müzenin “Yeşil Müze” olma çalışmaları ile harika bir uyum sağladık. İklim değişikliği ve insan elinin yarattığı yıkımları, gündelik hayatta tanık olduğumuz, maruz kaldığımız, gerçekleri sorgulayan, yerelden aktaran hikâyeleri sahne sanatlarında daha görünür kılmak istedik.” dedi.

  Oyunlar, performanslar, konuşmalar ve panellerin de yer aldığı Müzede Sahne için biletler, Mobilet  üzerinden temin edilebilecek.

  MÜZEDE SAHNE 2022 PROGRAMI

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz