Duvarda Bir Çatlak” Bu Hafta Söyleşi, Konuşma ve Atölye ile Devam Ediyor

  0
  150

  Salt’ın Varşova Modern Sanat Müzesi iş birliğiyle düzenlediği Bilinmeyene Doğru sergisinin kamu programı Duvarda Bir Çatlak, 1989 sonrası dünyada sanatın belgesel ve arşivle ilişkisine odaklanan çevrimiçi konuşmalar, atölye ve gösterimlerden oluşuyor.

  Herkese açık ve ücretsiz etkinlik serisi kapsamında, 2 Ağustos Salı günü saat 19.00’da görsel araştırmacı-medya sanatçısı Ege Berensel, Olağan-içi Arşiv: Kurmaca-dışı, Amatör, Ev Filmleri Arşivciliği Üzerine başlıklı çevrimiçi bir konuşma gerçekleştirecek. Konuşma, Türkiye’deki resmî film arşivlerinin dışında kalan ve çoğunluğu çöpe dönüşmüş 8mm, süper 8mm, 9,5mm, 16mm formatlarındaki amatör filmlerin arşivlenme süreçlerine odaklanacak. Program, 4 Ağustos Perşembe günü saat 19.00’da araştırmacı-sanat yazarı Nesli Gül Durukan’ın Kolektif Hafıza ve Sanatın Nesnesi başlıklı çevrimiçi konuşmasıyla devam edecek. Durukan, 1990’lar Türkiye’sinde öne çıkan sanat pratikleri üzerinden, geçmişi bugüne aktarma biçimlerini kolektif hafıza, kimlik ve tanıklık gibi kavramlar etrafında ele alacak. 6 Ağustos Cumartesi günü saat 15.00’te ise editör, film yapımcısı ve medya sanatçısı Andreas Treske yürütücülüğünde deneysel film pratikleri ve arşiv odaklı çevrimiçi bir atölye düzenlenecek. İstanbul Experimental iş birliğiyle düzenlenen atölyede katılımcılar, Bilkent Üniversitesi Medya Arkeolojisi Laboratuvarı’ndaki çeşitli uygulama ve öğrenme yöntemlerini de tanıma fırsatı bulacak. Bu etkinlikler paralelinde, Bilinmeyene Doğru sergisinde yer alan sanatçılardan Oleksiy Radinsky’nin Şehrimiz Kiev adlı üç kısa filmlik seçkisi, 7 Ağustos Pazar gününe kadar saltonline.org üzerinden çevrimiçi erişime açık olacak. Circulation [Ring Hattı] (2020), The Film of Kyiv. Episode One [Kiev Filmi, I. Bölüm] (2017) ve Landslide [Heyelan] (2016) filmlerinden oluşan seçki, şehir merkezinden periferiye uzanarak Kiev’in kentsel mirasına, 1989 sonrasında yaşadığı mimari ve toplumsal değişimlere yakından bir bakış niteliği taşıyor. Duvarda Bir Çatlak programı;

  9 Ağustos Salı günü Oleksiy Radinsky ve yönetmen-yazar Fırat Yücel’in çevrimiçi söyleşisinin ardından, 11 Ağustos Perşembe günü saat 19.00’da sergi sanatçılarından Agnieszka Polska’nın, Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleşecek Hurrah, We Are Still Alive! [Yaşasın, Hâlâ Hayattayız!] (2020) film gösterimiyle sona erecek.

  Duvarda Bir Çatlak, Salt Araştırma ve Programlar Direktörü Fatma Çolakoğlu ile yazar-editör Eda Sezgin tarafından hazırlandı. Çevrimiçi etkinliklere kayıt yaptırmak ve program hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için saltonline.org ve Salt’ın sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

  musannat

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz