Hazne Chamber Sergi Senkronda

  0
  129

  Odeabank’ın sanat platformu O’Art, video sanatını mercek altına alan eş zamanlı sergi etkinliği Senkrondan bu sene de davet aldı. İkinci defa Senkronda yer alacak olan O’Art, sanatçı Özge Topçu’nun mekâna özgü yerleştirmesi Hazne / Chamber’i sanatseverlerin beğenisine sunacak.  Begüm Güney küratörlüğünde tarihi bir su sarnıcında uygulanan dijital yerleştirme, 15 Nisan 2022 itibarıyla sanal ortamda Odeabank web sitesi üzerinden gezilebilecek.

   2015 yılından bugüne dek, sanata ve sanatçıya destek veren çalışmalar yürüten Odeabank’ın sanat platformu O’Art, 2022 yılında da sanata ve sanatçıya verdiği değeri bu alandaki önemli çalışmaları ile vurguluyor. Özge Topçu’nun mekâna özgü yerleştirmesi Hazne / Chamber, Odeabank katkılarıyla ‘Senkron’da yer almaya hazırlanıyor. Özge Topçu, sergide dijital sanat ile mekâna özgü enstalasyonu bir araya getiriyor.

  Sanatçı Özge Topçu’nun Hazne isimli eseri suyun hafızasından ilham alan bir çalışma. İstanbul’ da yer alan kutsal bir mekânın temelinde, mekânın mimari planının bir uzantısı olarak derine inen, suyun toplandığı ve dağıtıldığı bir sarnıç alanında gerçek fotoğraf çekimleriyle bir heykeli birleştiriyor. Hazne, kelime kökeninin de verdiği ilhamla, suyun hafızasını bir hazine olarak kabul ediyor. Yapıt, sanatçının önceki işlerinde sıklıkla yer alan, üst boyutlu geometrik formların ve bu formların iz düşümlerinin görsellerini mimariyle etkileşime geçirmesinin yanında bu sefer daha mikro bir elementin, suyun ve su moleküllerinin ses frekanslarıyla oluşturdukları cymatic motiflerini de hacimlendirerek yüksek boyut geometrisindeki heykellere dönüştürüyor. Su molekülünün üçgen yapısının kapalı bir form oluşturmasıyla oluşan 20 yüzlü (ikozahedron) yapısı ve bu yapının izdüşümleri ile farklı açıdan görünen halleriyle mekanla ve seyircinin deneyimiyle etkileşime geçen sanal bir yerleştirme gerçekleştiriliyor. Ikozahedron (20 Yüzlü) aynı zamanda Platon katılarında, suyun sembolü olarak kabul ediliyor. Ses tasarımında, sudan ilham alınarak melodi oluşturan el yapımı çanlar ile mekândan kaydedilen organik sesler kombine ediliyor. Eserin ses tasarımı, Omni Ferah Feza tarafından gerçekleştiriliyor.

  İngiltere’nin ikinci büyük sanat ödülü olan The MAC International Art Priz’a da aday gösterilen Özge Topçu, sergiyle ilgili olarak; “Yapıtın kendisi Platon katılarında ‘su’yu temsil eden ‘ikozahedron’ geometrik formu üzerine gelişti.  Ikosahedronun farklı geometrilerdeki versiyonlarını kullanarak algılarımızın kısıtlılığı üzerine ve görünenin arkasındaki bilgilerle ilgilenen bir heykel.   Ses frekanslarının suda yarattıkları cymatic ile birleşiyor ve heykelleştiriyor.” dedi.

  Küratör Begüm Güney ise sergiye dair şunları söyledi; “Dijital alanda kurulan etkileşimin dönüşümü ve sınırlarının araştırılması çağdaş sanatta mekân-sanat yapıtı-izleyici ilişkisinin yeni araştırma alanıdır. VR Sanal gerçeklik gözlükleri harekete bağlı-performatif algı anlamına gelen kinestetik duyumsamayı dijital sanatın deneyimine ekleyen ‘yeni’teknolojiler sanatın sezgisel, deneyime dayalı pratiğinin sınırlarını genişletiyor. Mekân deneyimi ve mekân algısını, mimarinin ölümsüz ve anıtsal bir örneğinin içerisinde yeniden yaratılan dijital temsilinde- uzama ait yerleştirilen 20 yüzeyli -ikozahedron, geometrik ışık formunun; izleyici üzerinde yarattığı görsel, dokunsal, işitsel duyumların tamamı çok yönlü algısal bir deneyime açılıyor. Bu üst boyutlu suya dair görüngü-fenomen performatif bir deneyime dönüşüyor.”

  Suya suyun bilimsel sembolü -ikozahedron, geometrik formundaki ışık enstalasyonu ile görünen, gizlenen, yansıyan, ‘ses’lenen ve tekrar eden; sanatçısı tarafından mekansal aidiyeti dijital yöntemlerle sağlanan ‘Hazne-Chamber’ hafızasını muhafaza ettiği yerde başka bir dilde yeniden doğuyor.

  Sergi, Senkron kapsamında 30 Nisan tarihine dek Senkron web sitesi www.senkronvideo.art ve süresiz olarak Odeabank web sitesi www.odeabank.com.tr ‘den  7/24 canlı olarak izlenebilecek.

  Eser Künyesi:

  Hazne / Chamber – 2022 – Mekana özgü dijital yerleştirme 

  Sanatçı Hakkında:

  Özge Topçu, 1987 Kırklareli doğumlu. Lizbon’ da yaşıyor ve çalışıyor. Mimariyle paslaşan büyük ölçekli enstalasyonlarıyla tanınan sanatçı, şehir dinamiği ve mekân üzerine çalışıyor. Tarih, mimari unsurlar ve pozitif bilimlerden esinleniyor.            

  2018 yılında Ulster Bank tarafından düzenlenen Birleşik Krallık’ın ikinci büyük sanat ödülü olan “The MAC International Art Prize”a aday gösterilen sanatçı, 2018 yılında Art Night London etkinliğine davet edilerek en büyük ölçekli projesi Agora’yı gerçekleştirdi. 2018 Yılında Faruk Sade Sanat Fonu’nu kazanan sanatçı, 2019 Yılında İstanbul’ da Pilot Galeri’de ‘Flat Earth/ W Axis’ adlı kişisel sergisini gerçekleştirdi. 2019 Yılında Portekiz’deki Gülbenkian Sanat Müzesi tarafından en iyi uluslararası sanatçı ödülünü alarak AIR 351 misafir sanatçı programına davet edildi. 2019 Yılında Hollanda Konsolosluğu tarafından fonlanan ‘Geleceğin Rol Model Kadınları’ ödülüne Beral Madra’dan aldı. 2015 yılına kadar İstanbul’da yaşayan sanatçı, Yıldız Teknik Sanat ve Tasarım Fakültesinden birincilikle mezun oldu ve yüksek lisansına Almanya Burggiebichenstein Kunsthochschule’ de devam etti. 2015′ te Siemens Sanat Ödülü, 2014 yılında Rotary Prize İstanbul başarı ödülüne layık görüldü. İstanbul, Berlin, Londra, Amsterdam, San Francisco’ da çok sayıda karma sergiye katılan sanatçının sergilerinden bazıları: Undisciplined, Kreuzberg Pavillion, Berlin, House of Wisdom, Framer Framed, Amsterdam, Artnight London 2018, New Covent GM, Londra, 2018 The MAC Art Prize, Metropolitan Art Centre, Belfast, Flat Earth W Axis, Pilot Gallery, Istanbul, Red Bull Art Around Moda 2016, Ince Ayarlı ve Çoğul Kurd Gallery, Rotary Art Prize Sergisi, Elgiz Muzesi bulunmaktadır.

  musannat

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz