Yeditepe Üniversitesi Sinema Kulübü ve Ay Yapım tarafından 24-26 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Luma Film Festivali başlıyor.

Yeditepe Üniversitesi Sinema Kulübü ve Ay Yapım, hayal ettiği film projelerini gerçekleştirmek isteyen yetenekli gençleri desteklemek amacıyla, 24-26 Mayıs tarihleri arasında, Luma Kısa Film Festivalini düzenleyecek.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Yeditepe Üniversitesinde gerçekleştirilecek olan festival kapsamında kısa film gösterimlerinin yanı sıra, söyleşiler ve atölye çalışmaları yapılacak.

Ayrıca festivalde sadece öğrencilerin başvurabileceği 3 yarışmalı bölüm gerçekleştirilecek. Kısa Film Yarışması için 27 Nisan, Kısa Film Senaryosu Yarışması için 6 Mayıs ve Uzun Metraj Film Senaryosu Yarışması için 13 Mayıs’a kadar başvurular festivalin web sitesi üzerinden yapılabilecek.

Festival öğrencilerin senaryo yazmasını ve film çekmesini teşvik etmeyi amaçlıyor

Luma Kısa Film Festivali, üretim aşamasındaki projeleri destekleyerek genç yetenekli öğrencilerin senaryo yazmasını ve film çekmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. Yeditepe Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü öğretim üyeleri ile Yeditepe Üniversitesi Sinema Kulübü Yönetim Kurulu’nun ön jüriyi oluşturduğu festivalde, Kısa Film Senaryo Yarışması kapsamında senarist Ece Yörenç, yapımcı Kerem Çatay ve yönetmen Onur Saylak’tan oluşan jüri, öğrencilerin kısa film senaryolarını ve proje dosyalarını değerlendirecek ve üç kısa film projesine ayrı ayrı 15 bin lira kısa film yapım desteği ödülü verilecek.

Festivalde uzun metraj senaryo yazan öğrenciler için de bir yarışma var. Uzun metraj senaryo yarışması kapsamında yönetmenler Ahmet Katıksız, Erdem Tepegöz ve Pelin Esmer’den oluşan jüri senaryoları değerlendirecek ve bir projeye “En İyi Senaryo Ödülü” olarak 15 bin lira destek verilecek.

Kısa film yarışması

Festival kapsamında düzenlenen kısa film yarışmasında yönetmen Ali Bilgin, oyuncu ve yönetmen Erkan Kolçak Köstendil ile senarist Sema Ergenekon’dan oluşan jüri yılın en iyi 10 öğrenci filmini belirleyecek. Seçki içerisinden ana jürinin belirleyeceği bir filme “En İyi Kısa Film Ödülü” olarak 10 bin lira verilecek. Ayrıca 10 filmlik kısa film seçkisi festival kapsamında gösterilecek ve Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinin oylarıyla bir kısa filme de “İzleyici Ödülü” olarak 5 bin lira verilecek.

Festival genç yeteneklere ışık tutuyor

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Yeditepe Üniversitesi Sinema Kulübü Başkanı Berkay Onurer Akkaya, “Bu festivalle genç yeteneklere ışık tutuyor, onların yeteneklerini kullanmalarını, parlamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Festivalin ismini seçerken, Ay Yapım ortaklığıyla olmasından da esinlenmiştik. Çünkü ay, geceleri gökyüzünde parlar ve onu seyretmek çok keyiflidir.” ifadelerini kullandı.

Luma Kısa Film Festivalinin ilkini Ay Yapım adına tasarlayan yapımcı Yamaç Okur da üniversite-sektör iş birliğine dikkati çekerek, “Fikrini Yeditepe Üniversitesi Sinema Kulübü ile birlikte oluşturduğumuz Luma Kısa Film Festivali’ni desteklemekten çok mutluyuz. Öğrencilere ve gençlere güveniyoruz, daha fazla yatırım yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Luma, geleceğin senaristlerini ve yönetmenlerini öğrenciyken tanıyacağımız bir festival olacak. Yolu açık olsun.” açıklamasıda bulundu.

AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz