Keman sanatçısı Önder Baloğlu, kurucusu olduğu Les essences Oda Orkestrası ile birlikte Cemal Reşit Rey Konser Salonunda konser verdi. ”Kahvenin Avrupa Yolculuğu-Türkenschlacht”programıyla buluşan sanatseverler, barok ve klasik dönemin besteleri eşliğinde Türklerin, Batı Klasik Müziği üzerindeki etkilerine de tanık oldu. İzleyicilerin dakikalarca ayakta alkışladığı performansın ardından Baloğlu, ”İnsanlık yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen hep iyileşmeyi, mutlu olmayı da bildi. Çünkü sanat vardı. Sanat bizi tedavi etti” dedi.

Keman sanatçısı, Türkiye’nin kültür elçisi Önder Baloğlu ve kurucusu olduğu Les essences Oda Orkestrası Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne aldı.

2010 yılında İstanbul ile eş zamanlı Avrupa kültür başkentlerinden olan Almanya’nın Essen şehrinde kurulan oda orkestrası Les essences, dört konseri kapsayacak olan uluslararası turnesinin ilk ayağında İstanbul’da gerçekleştirdi. Baloğlu’nun Türkçede ‘Esans’ anlamına gelen oda orkestrası Les essences ile birlikte verdiği konserde, Viyana kuşatmasından itibaren Avrupa kültüründe büyük bir iz bırakan Osmanlı kültürünü, W.A.Mozart, H.I.F.Biber, J.J.Fux ve A.Schmelzer gibi barok ve klasik dönem bestecilerinin eserleri ile ele alan ”Kahvenin Avrupa Yolculuğu – Türkenschlacht” programı sanatseverlerle buluştu.

”Gelecek Güzel Günleri De Yine Sanatla Kuracağız”

Yoğun ilgi gören konserin sonunda sanatseverler, Baloğlu ve Les essences’i dakikalarca ayakta alkışlayarak beğenilerini sundu.

Baloğlu sahneden ayrılmadan önce izleyicilere, ”İnsanlık savaşlar, salgınlar gördü ama yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen hep iyileşmeyi, mutlu olmayı da bildi. Çünkü sanat vardı. Çünkü insanlığın mutluluk aşısı sanattır. Sanat bizi tedavi etti. Gelecek güzel günleri de yine sanatla kuracağız. Her şeye rağmen iyi ki sanat var.” diye seslendi.

Mozart Dönemindeki Gibi Yönetti

Önder Baloğlu İstanbul konserinde, Mozart’ın ”Türk Konçertosu” lakaplı 5 numaralı keman konçertosunu, Mozart’ın zamanındaki gibi solist olarak orkestrayı yönetti. Türkiye’nin ilk ve tek lider uluslararası klasik sanatçı menajerliği ajansı olan LocksBridge tarafından organizasyonu yapılan etkinlikte misafirler ayrıca Almanya’nın sanat hayatında aktif rol alan sanatçıların performanslarına da tanıklık etti.

Kemanının Sesi Kıtaları Dolaştı

Vadim Guzman, Gordan Nikolic, Ivry Gitlis, Patricia Kopatchinskaja gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle çalışan, Lahey Kraliyet Konservatuarı ve Folkwang Sanat Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Önder Baloğlu, konserlerini Antonio Gragnani 1779 Livorno keman ile sürdürmekte. Uzun yıllar Duisburger Philharmoniker ve Deutsche Operam Rhein Düsseldorf-Duisburg’da ‘başkemancı’ olarak görev yapan Baloğlu, Almanya, Türkiye, Avusturya, Finlandiya, İtalya, İsviçre, İspanya, ABD, Kanada, Fransa, Çin, Hindistan, Güney Kore, Rusya, Arjantin, Portekiz, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Romanya, Kosova, Brezilya ve Peru gibi ülkelerin en prestijli salonlarında da sahne alarak müzikseverlerle buluştu.

musannat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz