Seray Asker’in “Hybrid” Sergisi

  0
  127

  Manifestosunu “Kalıplara sokulmaya zorlanan ve dayatılan her konunun karşısında durmak” olarak belirten multidisipliner sanatçı Seray Asker, “Hybrid” adlı kişisel seramik sergisiyle Goba Art&Designda.

  Kaleseramik’in kadın girişim ve üretimlerini desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Atölye Kale’nin katkılarıyla sanatseverlerle buluşan “Hybrid” sergisi Goba Art&Designda 23 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

  Seramik çalışmalarını kültürlerarası geçirgenlik ve primitif estetikle karakterize ettiğini belirten Seray Asker, sanatın ve yaratıcılığın kaçınılmaz bir eylem olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Hepimiz birer yaratıcı / sanatçıyız. Sanatın yaygın disiplinlerinden herhangi birini ifade aracı olarak kullanıp kullanmamamız bu gerçeği değiştirmiyor. Hepimizin içinde, fiziksel formda var olup kendini göstermek için çırpınan bir enerji var. Sadece o enerji kaynağına dokunmamız gerekiyor.”

  Seray Asker

  2015 yılından beri İspanya’da yaşayan Seray Asker, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık lisans eğitiminin ardından Utrecht Güzel Sanatlar Üniversitesinde Plastik Sanatlar bölümüne devam etmiştir. Hollanda sonrasında yaşamını 10 sene Isveç’te sürdüren sanatçı, sanatın çesitli disiplinlerinde yarattığı eserleri ile farklı ülkelerde kişisel ve karma sergilerle yer almıştır. Yine aynı dönemde, Uppsala Üniversitesinde gördüğü dil eğitimini İspanya’da sürdürmeye karar veren Seray Asker, Ispanya’da 6 yıldır sanat danışmanlığı yapmakta, çalışmalarını seramik ve mural işlere odaklanarak sürdürmektedir. 

  2021 yılında “Seramik Müzik Enstrümanları Tasarımı” bursu kazanarak geçici bir süre için Meksika’ya taşınmış ve Oaxaca’da yarattığı müzik enstrümanlarıyla, seramiğe yepyeni bir boyut ve ses katmıştır. Bu süreçte Meksika kültüründen derinden etkilenen sanatçının, ilham aldığı kültürel esintiler seramik işlerinin yanı sıra kilim ve mural çalışmalarına da yansımıştır.

  Aynı dönemde Kapadokya’da kurduğu mobil atölyesinde yerel sanatçılarla iş birliği yaparak eserler üretmiştir. Son dönemde Meksika’da çamur ev mimarlik uygulamalarının yanı sıra çagdaş sanatın seramik, resim, heykel ve fiber sanat ile ilgili etkinlik, sergi, sempozyum ve yarışmalarında katılımcı ve uygulayıcı olarak yer almaya devam etmektedir.

  musannat

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz