Çağdaş Sanat alanındaki gelişmeleri teşvik etmek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Akbank Sanat’ın Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ile birlikte düzenlediği, alanında örnek teşkil eden Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması sonuçlandı. Jüri tarafından seçilen eserler, 1 Haziran – 30 Temmuz 2022 tarihleri arasında hem Akbank Sanat’ta fiziksel olarak hem de Metaverse’te sergileniyor.

Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden yapılan 1011 başvuru arasından 23 sanatçının 24 eseri sergi seçkisinde yer alıyor. 40. Yılını kutlayan yarışmanın bu yılki jüri üyeleri arasında İpek Duben, Çelenk Bafra, Göl Nuhoğlu, Derya Bigalı ve serginin küratörlüğünü de üstlenen Fatoş Üstek yer aldı. 

1 Haziran-30 Temmuz 2022 tarihleri arasında Akbank Sanat ve Metaverse’te ücretsiz olarak görülebilecek sergide eserleri yer alacaksanatçılar; Ahmet Berkin Günsay, Alara Başar, Ali Kanal, Begüm Çelik, Betül Sertkaya, Buğra Erol, Cemil Olgun Can, Dilara Başköylü, Elif Özen, Emre Çalış, Ferhat Tunç, Gizem Candan, İrem Sezer, Lalin Mercan, Nazif Can Akçalı, Oğuz Gököz, Özlem Cıbır, Özlem Köse, Rıdvan Aşar, Sümeyra Çetin, Yasemin Kaplan, Zeynep Sude Can, Zülkif Esin.

40. yılında “Açık Kart” temasıyla tüm Türkiye’deki genç sanatçı adaylarının davet edildiği yarışmanın ödül töreninde sergide eserleri yer alan genç sanatçılara toplamda 115 bin TL’lik ödül eşit olarak dağıtıldı.

Bu yıl yarışmanın teması; Açık Kart (Carte Blanche)

Açık Kart (Carte Blanche)

Açık Kart, Akbank 40.Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışması’nın başlığı ve aynı zamanda kavramsal çerçevesini oluşturuyor. 40. Yılında küratöryel bir tema ile sanatçıları davet etmek yerine, Türkiye’de çalışıp üreten öğrencilere ve genç sanatçı adaylarına açık bir öneri sundu. Sanatçıların kendini özgür hissettiği bir ortamda sanatsal pratiklerini, söylemlerini ve duruşlarını paylaşmaya davet etti.

Açık Kart sergisi, içinde birbirinden farklı bir çok sanatçı pozisyonunu barındıran, çok sesli bir sergidir. Zamanın ruhunu yansıttıkları için ya da seçici kurulun bakış açısından beslendikleri için olsa gerek, sergide yer alan eserler birbiri ile güçlü kavramsal ve sanatsal ilişki kurmaktadır. Farklı mecralar ile üretilmiş olsalar da sanat eserlerinin bir çoğu dili baz alarak, doğa ve insanlık, doğal ve yapay ikilikleri ile ilişkileniyor. Son dönemde yaşananların etkisi, sanatçıların yalnızlık, anksiyete ve yetkinlik konularına yoğunlaşmasında ortaya çıkıyor.

Açık Kart, 23 sanatçının duruş ve söylemlerini iki sergi düzeninde bir araya getiriyor. 40 yıldır gerçekleştirilen fiziksel sergiyle birlikte, bu yıl ilk kez Metaverse’te de bir sergi düzenleniyor. Böylece Akbank 40. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi çift sergi olarak gerçekleşiyor. İki sergi bir diğerinin aynısı olmak yerine, birbirini bütünleyecek şekilde kurgulanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz