“Aramızdaki Sarmaşık” Oyunu Emek Tiyatrosunda

0
216

Yapımını Kadıköy Emek Tiyatrosunun üstlendiği Proje Difüzyon’un proje tasarımını yaptığı “Aramızdaki Sarmaşık” Tiyatro oyunu 27 Nisan’da Kadıköy Emek Tiyatrosunda prömiyer yapıyor.

Oyuncu kadrosunda Aslı İçözü, Dilan Başarır, Dicle Şengül, Ayda Akkaya, Yağmur Ruken Kahraman, Gamze Bayraktaroğlu yer aldığı, yönetmenliğini Zinnure Türe’nin yaptığı “Aramızdaki Sarmaşık” oyunu 27 Nisan’da Kadıköy Emek Tiyatrosunda seyirci ile buluşuyor.

Aramızdaki Sarmaşık, Yunan mitolojisinde Kassandra öyküsünden yola çıkarak mekâna özgü tasarlanmış bir oyun. Troya prensesi Kassandra, tanrılar tarafından ona verilen kehanet yetisinin ve aynı zamanda lanetin taşıyıcısıdır. Kassandra geleceği görecek, gerçeği söyleyecek ama ona kimse inanmayacaktır. Gerçeği söylediğimiz hâlde sesimizin duyulmaması, sözlerimize kulak verilmemesi ve inanılmaması bize ne yapar? Sessizleştirir, öfkelendirir ve yalnızlaştırır mı? Ya da bizi daha inatçı, umutlu ve sabırlı mı kılar?

Aramızdaki Şarmaşık, zamanın derinliklerinden Kassandra’nın bize hâlâ ulaşmakta olan, içimizde ve aramızda dolaşan sesini duyma çabasıyla filizlendi. Kassandra’nın hikâyesini kuran anlam örgüsü oyuncuların kendi hikayesindeki kırılma noktalarıyla buluşurken, Troyalı bu genç kadınla “biz”i sarmalayan, iç içe geçiren, umudu, şefkati ve direnci besleyen bir sesin arayışına dönüştü. Yunan mitolojisi ve tragedyalarında hikâyenin işleniş biçimlerinden onu yeniden yorumlayan çağdaş anlatılara kadar geniş bir malzemeden esinle yola çıkan oyun, tamamı kadınlardan oluşan oyun ekibinin sözlü ve otobiyografik anlatıları ve doğaçlamalarıyla şekillendi. Kadıköy Emek Tiyatrosunun sahne ve sahne dışı alanları bu arayışın yol hikâyesine dönüşürken, aramızda her adımda sarmaşık gibi büyüyen, saran, inatçı, neşeli ve kendi ışığını arayan bir hikâye oluştu.

SEANSLAR

27 Nisan 2022 – ÇARŞAMBA / 20.00 Kadıköy Emek Tiyatrosu, İstanbul

27 Nisan 2022 – ÇARŞAMBA / 21.30 Kadıköy Emek Tiyatrosu, İstanbul

28 Nisan 2022 – PERŞEMBE / 20.00 Kadıköy Emek Tiyatrosu, İstanbul

Bilet Satın almak için: https://kadikoyemektiyatrosu.com/online-bilet?tid=7075

Yapım: Kadıköy Emek Tiyatrosu

Proje Tasarım: ProjeDifüzyon

Yönetmen: Zinnure Türe

Dramaturg: Eylem Ejder

Oyun Metni: Ortak Üretim

Yönetmen Yardımcıları: Zeynep Öykü Çakıl, Sude Bircan

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Ülkü Şahin

Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter

Afiş Tasarımı: Eren Su Kibele Yarman

Oyun Fotoğrafları ve Tanıtım Videosu: Murat Çetinkaya

Oyuncular: Aslı İçözü, Dilan Başarır, Dicle Şengül, Ayda Akkaya, Yağmur Ruken Kahraman, Gamze Bayraktaroğlu

Süre:60 Dakika +13

musannat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz