Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali 28 Eylül’de Başlıyor

0
204

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’nin çatısı altında; yeni nesil teknolojilerin sinema sektöründe kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla “Uluslararası CGI Ödülü Yarışması” gerçekleştiriliyor.

28 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin organizasyonuyla ve derneğin başkanı Filiz Dağ ile yazar Gülşah Elikbank’ın yönetiminde gerçekleştirilecek Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali, Metaverse dünyasını ve yeni nesil teknolojiyi sinema sektörüyle buluşturuyor. Doğaüstü masalların, evrenötesi yaşamların ve zihne dair yaratıcı kurguların yer aldığı interaktif festival kapsamında düzenlenen “Uluslararası CGI Ödülü Yarışması” ile gençlerin yaratıcı dünyasından yararlanmak; Metaverse, VR, AR ve yeni nesil 3 boyutlu teknolojilerin kullanımına katkı sunmak ve bu alanın geniş imkânlarını sinemaseverlerle paylaşmak amaçlanıyor.

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’nin de önemli bir parçası olan CGI teknolojisi, bilgisayar yardımıyla hazırlanan animasyonlar sayesinde bilim kurgu filmleri başta olmak üzere birçok farklı türdeki filmde etkileyici görüntüler sağlarken; Metaverse ile birlikte bu animasyonlar VR, AR ve XR gözlükler yardımıyla seyircisiyle buluşuyor. Ayrıca CGI, Metaverse içerisindeki deneyimlerin kalite ve gerçekçiliği konusunda önemli bir kaynak teşkil ediyor. 

“En İyi CGI” Ödüllendirilecek

“Uluslararası CGI Ödülü Yarışması”na 1 Ocak-31 Aralık 2021 tarihleri arasında dünya prömiyerini yapmış; kurmaca, animasyon ve belgesel fark etmeksizin, süresi 60 dakikayı geçen uzun metraj, fantastik ve bilim kurgu türündeki filmler katılabilecek. Yarışmayı kazananların 26-30 Eylül tarihleri arasında büyük jüri tarafından belirleneceği duyurulurken, “En İyi CGI Ödülü”nü kazanan isme Monster Abra A5 V16.7 15,6” Oyun Bilgisayarı’nın yanı sıra 5 bin TL ödül takdim edilecek.

Geleneksel iş hayatının, dijitale taşınmasına destek olmanın yanı sıra Metaverse’ü sanat, eğlence, sanal ve sosyal etkileşim gibi farklı katmanlarla buluşturan ve sanal gerçeklikten yararlanarak ürünler tasarlayan Atlas Space de festivalin destekçileri arasında yer alıyor. Markaların hikâyelerini 3 boyutlu etkileşimleravatar, dijital ikiz, VR ve AR ile anlatan Atlas Space’in öncülüğünde, uzun zamandır film sektöründe kullanılan “CGI” teknolojisi festivalde bir kez daha sinemaseverlerle buluşacak.

Festival, Değişen Dünyanın İnteraktif Yapısını Ortaya Koyuyor

Atlas Space’in kurucusu Ahmet Burçin Gürbüz de yaptığı açıklamada; yeni nesil teknoloji konusunda disiplinlerarası yaklaşım ve uluslararası deneyimlerle günümüzde Metaverse, merkeziyetsiz internet ve 3 boyutlu deneyim teknolojileriyle ilgili ürün ve proje geliştirmelerin hızla devam ettiğini vurgularken; dünyanın sayılı Metaverse platformlarından olan Atlas Space’in “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali”nin destekçilerinden olmasından dolayı memnuniyetlerini belirtti.

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali ve “Uluslararası CGI Ödülü Yarışması” ile ilgili detaylı bilgi için us3f.com adresi ziyaret edilebilir.

musannat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz